Թերթը գրում է, թե Մարտունու տարածաշրջանում գրանցվել է սիբիրախտով հիվանդացության եւս մեկ կասկածելի դեպք: Հիվանդը հոսպիտալացված է, նրա վիճակը բժիշկները գնահատել են բավարար:
Սիբիրյան խոցին բնորոշ ախտանշաններով կասկածելի բոլոր դեպքերը` բացառությամբ վերջինի, արդեն բուժվել են: Բակային համայցերի ընթացքում արձանագրված կասկածելի 55 դեպքից 10-ը լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում հաստատվել է: Կեղծ նախանշաններ չեն եղել, քանի որ սիբիրյան խոցի վերքը տարբերվում է: Բացի դրանից` բնակչությունն այնքան իրազեկված ու վախեցած է, որ ամեն մի տարօրինակ նախանշանի համար դիմում է բժշկի:
Սննդամթերքի անվտանգության պետական տեսչության մամուլի քարտուղար Բաբկեն Պիպոյանը նշեց, որ կենդանիների սիբիրախտի նոր դեպքեր չեն գրանցվել, ինչի շնորհիվ մսամթերքի վաճառակետերից արդեն հանվել է վերահսկողությունը: Հիվանդության պատճառով շուրջ 2 ամիս մսամթերքի վաճառակետերը վերահսկողության տակ էին:

YEREVAN. – Another suspected case of anthrax is recorded in Armenia’s Martuni region. The patient is hospitalized and doctors say the patient is in satisfactory condition, Hayots Ashkharh daily reports.
“All suspicious cases—except for the last one—of the typical symptoms of anthrax are already treated [in Armenia]. As a result of laboratory testing, 10 from the 55 suspicious cases that were recorded are confirmed. There were no false symptoms because the anthrax wound differs. In addition, the residents are so much aware and scared that they see a doctor for every odd symptom.
The [Agriculture Ministry’s] State Service on Food Safety Press Secretary Babken Pipoyan noted that no new cases were recorded of anthrax among animals, owing to which the [nearly two-month] supervision on meat shops is lifted,” Hayots Ashkharh writes.