«Հրապարակը» գրում է, թե կարկուտից տուժած արմավիրցիների համար բացված հիմնադրամը կգործի եւս 9 օր, եւ միայն ամսի 15-ին գումարները կփոխանցվեն հասցեատերերին. այս մասին լրագրողին տեղեկացրել է Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Ալեքսան Պետրոսյանը, ում նախաձեռնությամբ էլ բացվել էր հիմնադրամը։
«Մենք պայմանավորվել ենք բոլորի հետ: Չնայած նշել էինք, թե հիմնադրամը կգործի մինչեւ օգոստոսի 1-ը, բայց քանի որ հնարավոր է, որ մարդկանց կատարած փոխանցումները դեռ նստած չլինեն հաշվի վրա, դրա համար որոշել ենք հետաձգել մինչեւ օգոստոսի 15-ը»,- ասել է Ալեքսան Պետրոսյանը:
Հիմնադրամին փոխանցվել է 240 միլիոն դրամ, ընդ որում 5 մլն-ն՝ օգոստոսի 1-ից հետո, թեպետ կարկտահարության պատճառած վնասը 25 միլիարդ դրամ էր հաշվվում: Պատգամավորն ասել է, որ պետք է որոշվի, թե ինչ ձեւով հանձնաժողով կազմեն, որպեսզի գումարները յուրաքանչյուր գյուղում բաժանվեն արդարացի ձեւով։

Фонд для сбора средств с целью оказания помощи сельчанам Армавирской области Армении, пострадавшим от сильнейшего града, будет действовать еще 9 дней, и лишь 15 августа начнется их распределение. Об этом корреспонденту газеты «Грапарак» сообщил депутат парламента от правящей Республиканской партии Армении Алексан Петросян, по чьей инициативе и был создан фонд.
«Мы отмечали, что фонд будет действовать до 1 августа, но поскольку возможно, что не все перечисления сели на счет, для этого и решили продлить срок работы до 15 августа», - пояснил депутат.
В фонд перечислено 240 млн. драмов, причем 5 млн. – уже после 1 августа. А ущерб, нанесенный градом, вообще составил порядка 25 млрд. драмов. Депутат также отметил, что нужно определить порядок формирования комиссии, которая будет следить за справедливым распределением средств в каждом селе.