Թուրքիայի հարավ-արեւելյան Դիարբեքիր քաղաքում գտնվող 142-ամյա հայկական բողոքական եկեղեցին վերանորոգվելուց հետո վերածվել է արհեստանոցի։
Թուրքական Vatan-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի հիմնադրամների գլխավոր վարչության կողմից վերանորոգված հայկական եկեղեցին սկսել է գործել որպես Կանանց կրթական կենտրոն։ Կենտրոնում երիտասարդ աղջիկներն ու կանայք սովորում են արծաթագործություն եւ մետաքսագործություն։
Դիարբեքիրի Սուրի շրջանի քայմաքամությունում հիշյալ նախագծի տնօրեն Բիլգին Յիղիթը նշել է, թե իրենք փորձում են վերականգնել Դիարբեքիրից հեռացած հայերի եւ ասորիների արհեստները։ Բիլգին Յիղիթն ասել է, թե կանանց կողմից պատրաստած արծաթե զարդերի, մետաքսե շալերի, փողկապների, սեղանի սփռոցների եւ վարագույրների վաճառքից ստացած հասույթը որպես աշխատավարձ բաժանվում է նրանց։

Находящаяся в городе Диарбекир на юго-востоке Турции 142-летняя армянская протестантская церковь превращена в мастерскую.
Как сообщает турецкая газета Vatan, отремонтированная главным управлением фондов Турции армянская церковь действует в качестве женского образовательного центра. В нем девушки и женщины обучаются ювелирному делу и шелкопрядению.
Директор данного проекта Бильгин Игит отметил, что они пытаются восстановить ремесла покинувших Диарбекир армян и ассирийцев. Он сказал, что средства, вырученные от продажи изготовленных женщинами серебряных изделий, шелковых шалей, галстуков, скатертей и занавесок, раздаются женщинам в качестве зарплаты.