Լոս-Անջելեսը կզբաղեցներ առաջին տեղը, եթե ԱՄՆ-ում անցկացվեր բազմազգ մեգապոլիսների մրցույթ: Այդ մասին ասված է Լոյոլի Մերիմաունթ համալսարանի ուսումնասիրողների զեկույցում:
Գիտնականները պարզել են, որ քաղաքի բնակչությունը 12 տարվա ընթացքում կրկնապատկվել է եւ այժմ կազմում է 18,6 միլիոն մարդ, իսկ ազգային կազմը բալանսավորված է:
Ներկայումս քաղաքում բնակվում են 26 տոկոս սեւամորթ անգլախոս ամերիկացիներ, 25 տոկոս լատինաամերիկացիներ, 22 տոկոս աֆրոամերիկացիներ եւ 22 տոկոս ասիացիներ: Բացի այդ, գիտնականները հաշվել են, որ 30-ից 44 տարեկան մարդիկ կազմում են 48 տոկոս, քաղաքացիների մեծությամբ երկորդ խոշոր խումբը` 45-ից 64 տարեկան հասակով մարդիկ կազմում են 40 տոկոս, ամենաարագ աճողը երիտասարդությունն է` 18-ից 29 տարեկան, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Լոս-Անջելեսում աշխատում եւ ապրում են ամենատարբեր ազգություններ եւ կրոնական հայացքներ ունեցող մարդիկ, սակայն նրանք հանդուրժող են, նշում են փորձագետները: Սոցիոլոգիական հարցումները ցույց են տալիս, որ քաղաքի կենտրոնական հատվածը միանգամայն անվտանգ է:

Лос-Анджелес занял бы первое место, если бы в США провели конкурс многонациональных мегаполисов. Об этом говорится в докладе исследователей Университета Лойолы Мэримаунта.
Ученые выяснили, что население города за последние 12 лет возросло ровно в два раза и сейчас составляет 18,6 млн человек, и национальный состав мегаполиса сейчас как никогда сбалансирован.
В настоящее время в городе проживает 26% светлокожих англоговорящих американцев, 25% латиноамериканцев, 22% афроамериканцев и 22% выходцев из Азии. Кроме того, ученые подсчитали, что люди в возрасте от 30 до 44 лет составляют 48% жителей мегаполиса, вторая по величине группа граждан в возрасте 45-64 лет – 40%, а самая быстрорастущая - молодежь в возрасте 18-29 лет, передает ИТАР-ТАСС.
В Лос-Анджелесе живут и работают в мире представители самых разных национальных групп и религий, проявляя друг к другу толерантность, отмечается в исследовании. Социологические опросы свидетельствуют, что центральная часть города в настоящее время считается вполне безопасной.