ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրություններում Բարաք Օբամայի հիմնական հակառակորդ Միթ Ռոմնին հաղթանակել է 5 նահանգների փրայմերիզներում` Կոնեկտիկուտում, Ռոդ-Այլենդում, Դելաւերում, Փենսիլվանիայում եւ Նյու Յորքում:
Ինչպես հայտնում է Associated Press-ը, ապրիլի 24-ին Ռոմնին, Ներկայացուցիչների պալատի նախկին խոսնակ Նյուտ Գինգրիչը եւ կոնգրեսական Ռոն Փոլը պայքարել են 209 պատվիրակների ձայների համար:
Ձայները բաշխվել են հետեւյալ կերպ. 698 ձայն ունի Ռոմնին, 260` Փենսիլվանիայի նախկին սենատոր Ռիկ Սանտորումը, 137` Գինգրիչը եւ 75` կոնգրեսական Ռոն Փոլը: Չնայած երկրորդ տեղն զբաղեցնելուն, Սանտորումը երկու շաբաթ առաջ հրաժարվել էր ԱՄՆ-ի նախագահի պաշտոնի համար պայքարից:

Митт Ромни, претендующий на роль основного соперника Обамы на президентских выборах США,  одержал победу на праймериз в пяти штатах: Коннектикуте, Род-Айленде, Дэлавере, Пенсильвании и Нью-Йорке.
Как сообщает Associated Press. Ромни, 24 апреля кандидаты на выдвижение в президенты США Ромни, бывший спикер Палаты представителей Ньют Гингрич и конгрессмен Рон Пол боролись за голоса 209 делегатов. Сколько голосов делегатов получил Ромни, победивший в каждом из пяти штатов, пока неизвестно.
Голоса распределились следующим образом: 698 голосов у Ромни, 260 - у бывшего сенатора от Пенсильвании Рика Санторума, 137 - у Гингрича и 75 - у конгрессмена Рона Пола. Несмотря на второй результат среди однопартийцев, Санторум две недели назад отказался от борьбы за пост президента США.