Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծում վերջին իրադարձությունները սառեցված ղարաբաղյան հակամարտությունը զինված պայքարի փուլի չեն հանգեցնի, ինչպես 90-ականների սկզբին: Այս մասին  թուրքական «Sunday’s Zaman» -ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Քարնեգի հիմնադրամի վերլուծաբան Թումաս դե Վաալը:
«Այդ իրադարձությունները ես որպես ղարաբաղյան պատերազմի վերադարձի սկիզբ չեմ դիտարկում»,-ասել է վերլուծաբանը:
Դե Վաալի խոսքով` թեեւ Ադրբեջանն ավելի է  շահագրգռված նոր հակամարտությամբ, սակայն պետականաշինության այն փուլը, որում գտնվում է  երկիրը, ինչպես նաեւ հարստությունը նրան հետ կպահեն ցանկացած ռազմական գործողությունից:
Դե Վաալը կարծում է, որ շփման գծում գործողությունները միջազգային հանրության ուշադրությունը հակամարտության վրա հրավիրելու փորձ էին երկու կողմից. «Ցավոք, կողմերից յուրաքանչյուրը կարող է օգտագործել շփման գիծը` միջազգային հանրությանը հակամարտության վտանգի մասին հիշեցնելու համար»:
Սակայն փորձագետը համոզված է, որ ներկայումս իրավիճակը շատ ռիսկային չէ. «Երկարաժամկետ հեռանկարում միտումը բավականին բացասական է: Կարծում եմ, որ պետք է ամրապնդել դիավանագիտությունը եւ ավելի ակտիվ քայլեր ձեռնարկել առաջիկա տարիներին նոր պատերազմը կանխելու համար»:

Последние события на линии соприкосновения ВС Армении и Азербайджана не приведут к переходу замороженного карабахского конфликта в фазу вооруженной борьбы, подобной началу 90-ых. Об этом в интервью турецкой «Sunday’s Zaman» заявил аналитик Фонда Карнеги Томас де Ваал.
«Я не рассматриваю эти события как начало возвращения к карабахской войне», - сказал аналитик.
По словам де Ваала, хотя Азербайджан больше заинтересован в новом конфликте, фаза государственного строительства, в которой находится страна, а также богатство будет сдерживать его от любых военных действий.
Де Ваал считает, что действия на линии соприкосновения - попытка с обеих сторон привлечь внимание международного сообщества к конфликту: «К сожалению, любая из сторон может использовать линию соприкосновения, чтобы напомнить международным организациям об опасности карабахского конфликта».
Однако эксперт Фонда Карнеги уверен, что в настоящий момент ситуация не слишком рискованная: «В долгосрочном плане тенденция весьма негативная. Я думаю, что важно укрепить дипломатию и предпринять более активные меры для предотвращения новой войны в ближайшие несколько лет».