Քթի պլաստիկ վիրահատությունից հետո 5 ամսից ավելի կոմայի մեջ գտնված  Սաթենիկ Միրզոյանին պլաստիկ վիրահատության են ենթարկել, այս անգամ` ամիսներ շարունակ պառկած լինելու պատճառով մկանների, ջլերի հետ առաջացած խնդիրները լուծելու համար: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի տնօրեն  Արթուր Ռոստոմյանը:
Նրա փոխանցմամբ` վիրահատությունն անցել է նորմալ, համապատասխան մասնագետներ են զբաղվում, որպեսզի արդեն քայլեցնեն աղջկան: Այժմ աղջիկը որեւէ դեղ չի ընդունւմ, նրա հետ աշխատում են լոգոպեդներ, հոգեբաններ եւ այլն
Արթուր Ռոստոմյանը նշեց, որ Սաթենիկը դեռ գտնվում է Վերակենդանացման բաժանմունքում` առանձին սենյակում: Տնօրենի փոխանցմամբ` աղջիկը տեսնում է, ճանաչում է, խոսում է, բարեւում է, գիտակցությունը որոշ մասով տեղն է: «Հիմա էլ կարող է գնալ տուն, բայց քանի որ վիրահատությունից հետո այդպես բարդություններ եղան եւ հիմա էլ բարելավում է, դրա համար չենք ուզում, որ մեր վերահսկողությունից դուրս լինի, որպեսզի խնդիրներ չառաջանան»,- նշեց նա:
Տնօրենի խոսքով` վաղ է խոսել այն մասին, թե եթե ամեն ինչ այսպես շարունակվի, աղջիկը լիովին կառողջանա՞, թե՞ կոմայի մեջ գտնվելն իր ազդեցությունը կունենա:
Առաջիկայում որեւէ այլ վիրահատություն նախատեսված չէ, Սաթենիկը պետք է մի շարք հետազոտություններ անցնի եւ աստիճանաբար վերականգնվի:
Նշենք, որ հոկտեմբերի 7-ին Երեւանի Կիլիկիա թաղամասի բնակիչ 19-ամյա Սաթենիկ Միրզոյանը դիմել է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն` քթի պլաստիկ վիրահատության համար: Վիրահատությունն անցել է նորմալ, սակայն երբ բժիշկները փորձել են աղջկան «նարկոզից» դուրս բերել, նա ընդամենը մի քանի րոպե է ուշքի եկել, այնուհետեւ անհասկանալի ձեւով ընկել է ցնցման մեջ ու տարօրինակ շարժումներ արել: Դրանից հետո նա տեւական ժամանակ կոմայի մեջ էր, սկզբից առաջընթաց չկար, սակայն աստիճանաբար Սաթենիկը սկսեց աչքերը փակել, բացել եւ այլն:
Աղջիկը 10 տարվա լատինո-ամերիկյան պարուհի է: Սաթենիկի բարեկամները չեն հասկանում, թե ինչ է կատարվում աղջկա հետ եւ վստահեցնում են, որ նա երբեւէ, այդ թվում եւ վիրահատությունից առաջ, առողջական խնդիրներ չի ունեցել։ Արտերկրից հրավիրված պրոֆեսորներն էլ չեն կարողանում որեւէ կերպ բացատրել, թե ինչու պետք է նման երեւույթ արձանագրվեր:

Проведшей более 5 месяцев в коме после пластической операции на носу Сатеник Мирзоян вновь сделали пластическую операцию, на этот раз для того, чтобы решить проблемы с атрофией мышц, возникшие после нескольких месяцев обездвиженности. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил директор медицинского центра «Эребуни» Артур Ростомян.
По его словам, операция прошла нормально, пациенткой занимаются соответствующие специалисты, которые стараются вновь научить девушку ходить. Она уже не принимает никаких лекарств, с ней работают логопеды, психологи и другие специалисты.
Ростомян отметил, что Сатеник все еще находится в отделении реанимации, ей выделена отдельная палата. Сатеник видит, говорит, здоровается. При этом собеседник отметил, что пока нельзя сказать, вылечится девушка полностью, или последствия комы дадут о себе знать.
Напомним, что 7 октября 2011 г. 19-летняя жительница ереванского квартала Киликия Сатеник Мирзоян обратилась в медицинский центр «Эребуни» для пластической операции на носу. Операция прошла нормально, но когда врачи пытались вывести пациентку из наркоза, она на несколько минут пришла в сознание, но после этого непонятным образом впала в неконтролируемое состояние.
Мирзоян 10 лет занимается латиноамериканскими танцами. Родители не понимают, что творится с их дочерью, уверяя, что у нее никогда не было проблем со здоровьем. Приглашенные из-за границы профессора тоже не могут объяснить, что привело к таким последствиям.