Իսրայելը պարտավոր է հիշել 100 տարի առաջ թուրքերի կողմից միլիոնից ավելի հայերի սպանությունը: Այդ մասին հայտարարել է Իսրայելի Կնեսետի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը` ելույթ ունենալով Հայոց ցեղսպանության հարցով լսումներին, որ Կնեսետում ընթանում են այսօր: Միեւնույն ժամանակ նա նկատել է, թե հարցը չպետք է վերածվի թուրքական կառավարության վրա հարձակումների, գրում է The Jerusalem Post-ը:
«Արգելված է քաղաքականացնել այդ հարցը: Մեր մեղադրանքներն ուղղված են ոչ այսօրվա թուրքական ռեժիմի դեմ: Մենք պետք է այնպես անենք, որ մեր ձայնը լսվի, երբ այլ ազգեր են ընտրվել որպես ոչնչացման թիրախ»,- ասել է նա:
«Նրանք, ովքեր վերջնական որոշում կայացրին հրեաների հարցով, հասկացան, որ աշխարհը կլռի, ինչպես լռել է հայերի սպանության ժամանակ: Կնեսետը չի կարող արհամարհել այդ դրվագը, որը փաստ է: Մենք չենք կարող ներել ազգերին, որ արհամարհում են մեր դժբախտություններն ու չենք կարող արհամարհել այլով դժբախտությունները»,- հավելել է նա:
Նշենք, որ ավելի վաղ Ռիվլինը նշել էր, թե Հայոց ցեղասպանության հարցի քննարկումը որեւէ կապ չունի Թուրքիայի եւ Իսրայելի ներկայիս լարված հարաբերությունների հետ: «Որպես հրեաներ եւ որպես մարդ մենք չենք կարող արհամարհել տվյալ հարցը եւ չպետք է գլուխ թեքենք մեր բարոյական պարտավորություններից»,- ասել էր նա:
Նշենք, որ քննարկումն ընթանում է «Մավի Մարմարայի» գործողությունների վերաբերյալ պետվերահսկող Միխի Լինդենշտրաուսի զեկույցի հրապարակումից մեկ օր առաջ:

Knesset Speaker Reuven Rivlin said that Israel has an obligation to remember the murder of over a million Armenians at the hands of the Turks, the Jerusalem Post reports.
He spoke at a Knesset discussion of the Armenian genocide. Rivlin stressed that it is forbidden to make the issue political.
“Our charges are not pointed at the Turkish regime today. We must make our voices heard when other nations are targeted for destruction,” the newspaper quotes Rivlin.
He recalled that those who drafted the Final Solution for the Jews realized the world would be silent just as it used to be during the killings of Armenians.
“The Knesset cannot ignore this episode that is factual. We cannot forgive nations who ignore our disaster and we cannot ignore the disasters of others,” he added.
The debate is held just one day before the publication of the State Comptroller Micha Lindenstrauss’ report on the Mavi Marmara  raid.