Երեւանի Ազատության հրապարակում մեկնարկել է Հայ ազգային կոնգրեսի հերթական հանրահավաքը: Հարթակում են գտնվում Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, ՀԱԿ խմբակցության պատգամավորները, ՀԱԿ-ին մաս կազմող կուսակցությունների առաջնորդները:
Հանրահավաքը բացել է ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը, ով նշել է, թե ինքը գոհ է խորհրդարանում ՀԱԿ խմբակցության աշխատանքից: «Մենք խորհրդարանում հանդես եկանք միասնական թիմով, երկու օրվա ընթացքում 7 պատգամավորներով 10 ելույթ ենք ունեցել: Այս ամենը անսպասելի էր ՀՀԿ-ի եւ գործող վարչախմբի համար: Նրանք սպասում էին անակնկալների, բայց ոչ այսքան շատ: Մեզ մոտեցել են պատգամավորներ` կոալիցիայից, նախարարներ, որոնք իրենց զորակցությունն են հայտնել մեզ»,- նշել է Արամ Մանուկյանը:
Նա նաեւ Կոնգրեսի անունից հավաքվածներին խնդրեց հրապարակը միշտ պահել, շարժումը միշտ պահել:
ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ մարտի 1-ին 10 անձանց սպանության փաստին` նշելով, որ այն առ այսօր բացահայտված չէ: «Քաղաքական մյուս ուժերի օրակարգից բացահայտման հարցն ակնհայտորեն դուրս է մնացել: ՀԱԿ-ը միակ ուժն է, որ իրեն պատասխանատու համարելով Հայաստանում սահմանադրության հաստատման համար` իրեն պատասխանատու է համարում հոկտեմբերի 27-ի եւ մարտի 1-ի բացահայտման համար: Փակել մարդասպաններին բացահայտելու էջը, կնշանակի փակել Հայաստանի էջը»,- նշեց նա` հավելելով. «Պետք չէ զարմանալ, որ «Հարսնաքարի» հրեշավոր դեպքերից հետո մարդիկ դուրս չեն գալիս` դատապարտելու դա: Քանի որ տեսել են, թե ինչպես են պատժվում արդարության մարտիկները, եւ անպատիժ մնում մարդասպանները: Ոչ ոք չի կարող վստահ լինել, որ «Հարսնաքարում» սպաներին մահվան դուռը հասցրած ստահակները 2008թ. մարտի 1-ին այլ սպաների հետ ուս-ուսի բռնություններ չեն գործադրել խաղաղ ցուցարարների դեմ»: Ըստ Փաշինյանի, միայն Հայ ազգային կոնգրեսն է, որ կարող է դիմագրավել այս իշխանությունների ապօրինություններին:

На площади Свободы в центре Еревана вечером 26 июня начался очередной митинг оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК). На трибуне находятся лидер АНК, первый президент Армении Левон Тер-Петросян, депутаты парламентской фракции Конгресса, лидеры входящих в него партий.
Митинг открыл председатель правления Армянского общенационального движения Арам Манукян, который отметил, что доволен работой фракции в парламенте. «Мы выступили в парламенте единой командой. Семью депутатами за два дня мы выступили 10 раз. Все это было неожиданностью для действующих властей. Они ждали сюрпризов, но не в таком количестве. К нам подходили депутаты коалиции, министры, которые выражали свою поддержку», - отметил Манукян. Он посчитал неоднозначным  то обстоятельство, что выборы президента Армении пройдут и феврале следующего года, как это предусмотрено законом.  По словам Манукяна, осенью текущего года Армению ожидают новые как внутриполитические, так и внешнеполитические процессы и вызовы, которым действующие власти не в состоянии противостоять.  Депутат выразил уверенность, что давление на власти, как внутри страны, так и извне усилится.
В свою очередь депутат парламента Армении Никол Пашинян коснулся событий 1 марта 2008 г., отметив, что преступления до сих пор не раскрыто. «Вопрос о раскрытии этого преступления явно остался за пределами повестки остальных политических сил. АНК – единственная сила, которая считает себя ответственной за раскрытие преступлений 27 октября и 1 марта», - заявил он, продолжив: «Не нужно удивляться, что после ужасных событий в «Арснакаре» люди не выходят на улицу и с осуждением, поскольку видели, как наказывается ратующие за справедливость, а убийцы остаются безнаказанными. Никто не может быть уверен, что мерзавцы, доведшие офицеров до полусмерти, 1 марта 2008 г. вместе с другими офицерами не применяли насилие против мирных демонстрантов». По словам Пашиняна, этому беззаконию властей может противостоять только АНК.