Եթե Վերին Լարսը փակ է, ֆուռերը Հայաստան հասցնելն ավելի ձեռնտու է Տրապիզոնով, քան` Փոթիով: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ է հայտնել Թուրքիայի տարածքով դեպի հայաստան փոխադրումներ իրականացնող հայկական տրանսպորտային «Մեգատրանս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Գագիկ Ալեքսանյանը:
Հիշեցնենք, որ ըստ թուրքական լրատվամիջոցների, Տրապիզոնի նավահանգստի տնօրեն Մուզաֆեր Էրմիշը հայտարարել է, թե Տրապիզոնի նավահանգիստը պատրաստ է սպասարկել Հայաստանից ուղարկվող եւ Հայաստան առաքվող բեռնափոխադրումները:
ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարությունից NEWS.am-ին հայտնել են, որ այդ մասին որեւէ տեղեկություն թուրքական կողմն իրենց չի փոխանցել:
Ըստ Ալեքսանյանի, Տրապիզոնից հիմա էլ են բեռներ գալիս Հայաստան, բայց ոչ հայկական ֆուռերով: «Եթե Թուրքիան թույլ տա մեր մեքենաներին աշխատել Թուրքիայում, մենք միանշանակ կշահենք: Չեմ կարող, իհարկե, ասել, թե որքան, քանի որ առանձին գին ըստ հատվածների, մենք չենք հաշվարկում: Բայց որ մենք կշահենք, դա հաստատ կարող եմ ասել»,-նշել է Ալեքսանյանը:
Նրա խոսքով, Տրապիզոնից ֆուռերով փոխադրումներն ավելի էժան կնստեն, քան Փոթիով փոխադրումները: «Տրապիզոնում լաստանավերի գները մի քանի անգամ ցածր են, քան Փոթիում, պայմանով, որ փակ է Վերին լարսը: Այլապես, առավել ձեռնտու է, իհարկե, փոխադրումներն իրականացնել ցամաքով: Բայց երբ Վերին Լարսը փակ է, օրինակ ձմռանը եւ ստիպված ենք օգտվել ծովային ճանապարհից, այդ դեպքում առավել ձեռնտու ճանապարհը Տրապիզոնն է»,-ասել է նա:
«Երթուղին ձեռնտու է ավտոմեքենաներով փոխադրումների համար, բայց առավել մեծ բեռների, օրինակ նավթամթերքների համար այդ ճանապարհը կենսունակ չէ` երկաթուղու բացակայության պատճառով»,-NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում իր հերթին ասել է «Ֆլեշ» ընկերության փոխտնօրեն Մուշեղ Էլչյանը:

YEREVAN.- If the Upper Lars checkpoint is closed, it is more profitable to carry trucks to Armenia via Turkey’s Trabzon port than Georgia’s Poti, director of the Armenian transportation company told Armenian News-NEWS.am.
Gagik Aleksanian, director of Megatrans company performing transportation through Turkey, said goods are transported to Armenia from Turkey but not by the Armenian vans.
“If Turkey allows transportation by our vehicles, we will definitely win,” he said adding that transportation via Trabzon port will be cheaper than via Georgia’s Poti.
“The ferry price in Trabzon is several times lower than in Poti under the condition that Upper Lars is closed. It is more convenient to transport goods by land, of course, without reloading the ferry back and forth. But when Lars is closed, for example in winter, and you have to take the sea, Turkey is more beneficial,” he added.
As reported earlier, the head of Turkish Trabzon port stated that the port is ready to serve cargos sent to and received from Armenia. Armenian Communication and Transport Ministry informed Armenian News-NEWS.am that they had not received any information from the Turkish side yet.