Իսպանիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության հարցի հետ կապված քննարկումը հետաձգվել է` երկրում տնտեսական իրավիճակի հետ կապված: Այս մասին «Nouvelles d`Arménie»  ամսագրին ասել է  Բարսելոնի Հայ դատի  հանձնախմբի ներկայացուցիչ Արմեն Սիրունյանը:
Սկզբում խորհրդակցություններ էին նախատեսվում հոկտեմբերին, սակայն տնտեսական իրավիճակով պայմանավորված` հարցը չլուծված է մնում:
«Այդուհանդերձ,  Հայ դատի հանձնախումբը շարունակում է խորհրդարանականների հետ հանդիպումները եւ Հայոց ցեղասպանության ճանչման նոր նախաձեռնություններ է առաջարկում»,-ասել է Սիրունյանը:
«Իսպանացի պատգամավորները եւ լայն հանրությունը տեղյակ չեն այդ խնդրից, ուստի կոմիտեն փորձում է բացը լրացնել` լրագրողների հետ հանդիպումներ կազմակերպելով: Խնդիրներից մեկն էլ այն է, որ հայ համայնքը ցրված է  ողջ երկրով մեկ եւ համախմբաված չէ` միասնաբար այդ խնդիրը լուծելու համար»,-նշել է նա:

Предложение изменить резолюцию парламента Испании о Геноциде армян было отложено в связи со сложной экономической ситуацией в стране. Об этом журналу «Nouvelles d`Arménie» сообщил Армен Сируян из Комитета «Ай дат» в Барселоне.
Изначально планировались консультации в октябре, однако из-за экономических проблем страны вопрос остается нерешенным.
«Тем не менее, несмотря на серьезную социально-экономическую ситуацию в Испании, комитет «Ай дат» продолжает встречи с парламентариями и предлагает новые инициативы по признанию Геноцида армян»,– сказал Сируян.
«Испанские депутаты и широкая общественность не знают об этой проблеме, поэтому комитет старается восполнить этот пробел путем организации встреч с журналистами. Одной из проблем является то, что армянская община разбросана в разных частях страны. В отличие от США, Франции, Аргентины и Уругвая, армянская община в Испании не настолько сплоченна, чтобы решить вместе эту проблему»,– отметил он.