Իսպանիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության հարցի հետ կապված քննարկումը հետաձգվել է` երկրում տնտեսական իրավիճակի հետ կապված: Այս մասին «Nouvelles d`Arménie»  ամսագրին ասել է  Բարսելոնի Հայ դատի  հանձնախմբի ներկայացուցիչ Արմեն Սիրունյանը:
Սկզբում խորհրդակցություններ էին նախատեսվում հոկտեմբերին, սակայն տնտեսական իրավիճակով պայմանավորված` հարցը չլուծված է մնում:
«Այդուհանդերձ,  Հայ դատի հանձնախումբը շարունակում է խորհրդարանականների հետ հանդիպումները եւ Հայոց ցեղասպանության ճանչման նոր նախաձեռնություններ է առաջարկում»,-ասել է Սիրունյանը:
«Իսպանացի պատգամավորները եւ լայն հանրությունը տեղյակ չեն այդ խնդրից, ուստի կոմիտեն փորձում է բացը լրացնել` լրագրողների հետ հանդիպումներ կազմակերպելով: Խնդիրներից մեկն էլ այն է, որ հայ համայնքը ցրված է  ողջ երկրով մեկ եւ համախմբաված չէ` միասնաբար այդ խնդիրը լուծելու համար»,-նշել է նա:

Due to the economic situation in Spain, the discussion in connection with the Armenian Genocide issue has been postponed in the country’s parliament, Armenian National Committee’s Barcelona representative Armen Sirunyan told Nouvelles d’Arménie monthly of France.
At first, consultations were planned for October, but, because of the economic state of affairs, the matter remains unresolved.
“Nonetheless, the Armenian National Committee continues the meetings with the MPs, and it proposes new initiatives toward the Armenian Genocide’s recognition,” said Sirunyan.
“The Spanish MPs and a large cross-section of the public are unaware of this problem. So, the Committee is attempting to fill the gap by organizing press conferences. One of the problems is that the Armenian community [in Spain] is scattered all over the country and is not united to jointly resolve this problem,” noted Armen Sirunyan.