ԱՄՆ-ի Հանրապետական ազգային կոմիտեն որոշել է 2016թ. նախագահական քարոզարշավիշրջանակում հրաժարվել CNN-ի եւ NBC-ի եթերում բանավեճեր անցկացնելուց։ Նման որոշման պատճառը դեմոկրատ թեկնածու Հիլարի Քլինթոնին նվիրված ֆիլմեր ցուցադրելու մասին հեռուստաալիքների որոշումն է։
Հանրապետական կուսակցության ղեկավարության կարծիքով՝ նման ֆիլմերը Քլինթոնին չհիմնավորված առավելություն կտան։ Քլինթոնն ինքն առայժմ նախագահական ընտրություններին մասնակցելու մտադրություն չի հայտնել։
CNN եւ NBC հեռուստաալիքներով որեւե քննարկումներ ներկուսակցական ընտրությունների փրայմերիզի շրջանակում չեն անցկացվի, հայտարարել է ԱՄՆ-ի Հանրապետական ազգային կոմիտեի նախագահ Ռայնս Փրիբուսը, գրում է lenta.ru-ն վկայակոչելով Associated Press-ը։
Հանրապետկաններն ավելի վաղ սպառննացել էին CNN-ի ու NBC-ի եթերով հանդես չգալ եթե հեռուստաալիքները  չհրաժարվեն Քլինթոնին նվիված հեռուստանախագծերից։
Հանրապետականներն ըմբոստացել են Քլինթոնի մասին ֆիլմերի դեմ
Սակայն  CNN-ն ու  NBC-ն հայտարարել են, որ իրենց ծրագրերից չեն հրաժարվելու։ Միաժամանակ, Fox TV Studios-ը, որը  NBC-ի հետ համատեղ իր ֆիլմն էր նկարահանում Քլինթոնի մասին, որոշել է հրաժարվել ծրագրի ուղղությամբ տարվող հետագա աշխատանքից։

Республиканский национальный комитет США решил отказаться от дебатов на телеканалах CNN и NBC в рамках предстоящей кампании по выборам президента в 2016 году. Такое решение принято в связи с планами телекомпаний выпустить в эфир фильмы, посвященные потенциальному кандидату на пост президента США от демократов Хиллари Клинтон.
По мнению руководства Республиканской партии, подобные фильмы дадут Клинтон необоснованное преимущество при борьбе за кресло президента. Сама Клинтон при этом пока не заявила, что намерена выставлять свою кандидатуру на выборах.
Телеканалы CNN и NBC отстранены от проведения любых дебатов в рамках праймериз - внутрипартийных выборов кандидата в президенты, объявил председатель Республиканского национального комитета США Райнс Прибус. Об отстранении вышеупомянутых телеканалов от трансляции дебатов кандидатов в президенты речь пока не идет, передает «Лента.Ру» со ссылкой на Associated Press.
Республиканцы ранее уже угрожали отстранить CNN и NBC от дебатов своих кандидатов в президенты, если эти телеканалы не откажутся от посвященных Клинтон телепроектов.
Республиканцы ополчились против фильмов о Клинтон
Однако и CNN, и NBC заявили, что не намерены менять свои планы. При этом компания Fox TV Studios, в сотрудничестве с которой NBC делал свой телефильм о Клинтон, все же решила отказаться от дальнейшей работы над этим проектом.