Հայկական պլանշետներն անսպասելի եւ շատ հաճելի անակնկալ են դարձել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի համար, մարտի 29-ին Երեւանում կազմակերպված ՀՀԿ երկրորդ տնտեսական համաժողովում հայտարարել է Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամ-նախարար Տատյանա Վալովայան:
«Իսկ հետո մենք իմացանք, որ այդ պլանշետներում շուտով ներդրվելու է հայկական օպերացիոն համակարգ: Դա կրկին ապացուցում է, որ ՀՀ տնտեսությունը դառնում է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրումներ գրավելու վայր», - նշել է Վալովայան:
Հենց այդ պատճառով էլ, հավելել է նա, ընդհանուր սահմանի բացակայությունը ինտեգրման համար խնդիր չէ: Օրինակները բազմաթիվ են՝ Հունաստանը՝ նախքան  2007թ. ԵՄ ընդլայնումը, եւ EFTA-ն, եւ CEFTA-ն: «Այնպես որ, ընդհանուր տարածքում կարելի է լինել նաեւ առանց ընդհանուր սահմանի», - նշել է նա:

Армянские планшеты стали неожиданным и очень приятным сюрпризом для представителей Единой экономической комиссии. Об этом заявила член Коллегии (министр) по основным направлениям интеграции и макроэкономике Единой экономической комиссии Татьяна Валовая, прибывшая в Ереван на Второй международный экономический форум Республиканской партии Армении 29 марта в Ереване.
«А после мы узнали, что на эти планшеты скоро будет ставиться армянская операционная система. Это снова доказывает, что экономика Армении становится местом привлечения инвестиций в высокотехнологичные, нересурсоемкие отрасли экономики», - отметила Валовая.
Именно поэтому, добавила она, отсутствие общей границы не является проблемой для интеграции, добавила она. Примеров довольно много – это и анклавы России, и Греция до расширения ЕС в 2007 г, и EFTA, И CEFTA. «Так что выстраиваться в общее пространство вполне можно и без общей границы», - отметила она.