ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման շարունակում է Թուրքիային արդյունավետորեն վետոյի իրավունք տրամադրել մարդկության դեմ հանցագործությանը Ամերիկայի պատասխանին: Այս մասին ասված է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի հայտարարությունում՝ ի պատասխան հայերին ուղղված Օբամայի ելույթի:
Ցավալի է տեսնել, թե ինչպես է մեր նախագահը, որն իշխանության է եկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խոստումով, այն աստիճան է ընկել, որ կյանքի է կոչում օտար պետության կառավարության «փակ բերանի քաղաքականությունը»՝ առ այն, թե մեր երկիրն ինչ կարող է ասել Ցեղասպանության մասին, որը հանգամանորեն փաստաթղթավորված է մեր սեփական երկրի արխիվներում»,- ասված է  հաղորդագրոթյունում:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ նախագահ Օբաման կարող է փորձել թաքնվել վարչապետ Էրդողանի ժխտման քաղաքականության հետեւում, սակայն փաստը մնում է փաստ, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների ցանկացած բարելավում պահանջում է, որպեսզի Անկարան հրաժարվի ժխտման քաղաքականությունից, «ընդունի բարոյական եւ նյութական պարտավորությունները» եւ համաձայնի մարդկության դեմ այս դեռեւս անպատիժ հանցագործության միջազգային արդար լուծմանը:
Ամերիկահայերը հիասթափված են, որ թեեւ Օբաման սգո օրը միացել էր իրենց, սակայն նախագահը հերթական անգամ նահանջել էր իր խոստումներից եւ նախորդ նախագահների զբաղեցրած սկզբունքային դիրքորոշումից: «Մեր կողմից մենք նախկինի պես հավատարիմ ենք Հայոց ցեղասպանության եւ ընդհանրապես ցեղասպանությունների վերաբերյալ ԱՄՆ-ի քաղաքականության համաձայնեցմանը՝ ամերիկացի ժողովրդի հիմնական արժեքներին եւ մարդասիրական ոգուն»,- նշված է հայտարարությունում:

“President Obama continues to outsource his policy on the Armenian Genocide, effectively granting Turkey a veto over America's response to this crime against humanity”, Hamparian said in a statement.
“ It's a sad spectacle to see our President, who came into office having promised to recognize the Armenian Genocide, reduced to enforcing a foreign government's gag-rule on what our country can say about a genocide so very thoroughly documented in our own nation's archives.
President Obama can try to hide behind Prime Minister Erdogan's recently repackaged denials, but the fact remains that any durable improvement in Armenian-Turkish relations will require that Ankara end its denials, accept its moral and material responsibilities, and agree to a truthful and just international resolution of this still unpunished crime against all humanity.
While we do note that the President chose to join in today's national remembrance, we remain profoundly disappointed that he has, once again, retreated from his own promises and fallen short of the principled stand taken by previous presidents. For our part, we remain committed to aligning U.S. policy on the Armenian Genocide - and all genocides - with the core values and humanitarian spirit of the American people”.