ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման շարունակում է Թուրքիային արդյունավետորեն վետոյի իրավունք տրամադրել մարդկության դեմ հանցագործությանը Ամերիկայի պատասխանին: Այս մասին ասված է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի հայտարարությունում՝ ի պատասխան հայերին ուղղված Օբամայի ելույթի:
Ցավալի է տեսնել, թե ինչպես է մեր նախագահը, որն իշխանության է եկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խոստումով, այն աստիճան է ընկել, որ կյանքի է կոչում օտար պետության կառավարության «փակ բերանի քաղաքականությունը»՝ առ այն, թե մեր երկիրն ինչ կարող է ասել Ցեղասպանության մասին, որը հանգամանորեն փաստաթղթավորված է մեր սեփական երկրի արխիվներում»,- ասված է  հաղորդագրոթյունում:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ նախագահ Օբաման կարող է փորձել թաքնվել վարչապետ Էրդողանի ժխտման քաղաքականության հետեւում, սակայն փաստը մնում է փաստ, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների ցանկացած բարելավում պահանջում է, որպեսզի Անկարան հրաժարվի ժխտման քաղաքականությունից, «ընդունի բարոյական եւ նյութական պարտավորությունները» եւ համաձայնի մարդկության դեմ այս դեռեւս անպատիժ հանցագործության միջազգային արդար լուծմանը:
Ամերիկահայերը հիասթափված են, որ թեեւ Օբաման սգո օրը միացել էր իրենց, սակայն նախագահը հերթական անգամ նահանջել էր իր խոստումներից եւ նախորդ նախագահների զբաղեցրած սկզբունքային դիրքորոշումից: «Մեր կողմից մենք նախկինի պես հավատարիմ ենք Հայոց ցեղասպանության եւ ընդհանրապես ցեղասպանությունների վերաբերյալ ԱՄՆ-ի քաղաքականության համաձայնեցմանը՝ ամերիկացի ժողովրդի հիմնական արժեքներին եւ մարդասիրական ոգուն»,- նշված է հայտարարությունում:

Президент Обама продолжает эффективно предоставлять Турции право вето на ответ Америки на преступление против человечности. Об этом говорится в заявлении Армянского национального комитета Америки (АНКА) в ответ на обращение Барака Обамы к армянам
«Печально видеть, как наш президент, который пришел к власти, пообещав признать Геноцид армян, упал до того, чтобы претворять в жизнь «политику закрытого рта» иностранного правительства относительно того, что наша страна может сказать о геноциде, тщательно задокументированном в архивах нашей собственной страны»,- говорится в заявлении АНКА.
В заявлении отмечается, что президент Обама может попытаться спрятаться за политикой отрицания премьер-министра Эрдогана , но факт остается фактом, что любое улучшение армяно-турецких отношений требует того, чтобы Анкара отказалась от политики отрицания, «приняла бы моральные и материальные обязательства» и согласилась бы на справедливое международный разрешение этого все еще безнаказанного преступления против всего человечества.
Армяне Америки выражают разочарованность тем, что несмотря на то, что Обама присоединился к ним в день скорби, президент в очередной раз отступил от своих обещаний и принципиальной позиции, занятой предыдущими президентами. «Со своей стороны , мы по-прежнему привержены согласованию политики США по Геноциду армян и всем геноцидам, с основными ценностями и духом гуманизма американского народа»,- заявили в АНКА.