Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ դեռեւս ասոցացման մասին համաձայնագրի շուրջ բանակցություններ են ընթանում: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցին հայտնել է ԵՄ միգրացիայի հարցերով խորհրդատվական խմբի Հայաստանի մասով նախկին խորհրդատու Էլեոնորա Վերգերը:
Նրա խոսքով, Եվրամիությունը դեռեւս խթաններ ունի` քաղաքական մակարդակով Հայաստանի հետ համագործակցությունը շարունակելու համար, եւ այն շարունակվում է: Հայաստանի` Մաքսային միությանն անդամակցելու մտադրության մասին հայտարարությունից հետո, Վերգերի գնահատմամբ, խնդիրները հիմնականում խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի մասին համաձայնագրի (DCFTA) շուրջ են ծագել, քանի որ այն տնտեսական հարաբերությունների շեշտադրում ունի:
«Քանի որ Հայաստանը նախընտրել է տնտեսական համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ զարգացնել, ԵՄ-ում նկատել են, որ DCFTA-ն այլեւս չի կարող բանակցությունների առարկա լինել: Սակայն փոփոխությունն իր ազդեցությունն է գործել նաեւ ասոցացման մասին համաձայնագրի վրա, քանի որ փաստաթղթի մեծ մասը տնտեսական հարաբերությունների հետ առնչություն ունի: Այդուհանդերձ, Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ քաղաքական երկխոսությունները չեն դադարեցվել, այլ ընդամենը սահմանափակվել են այն ոլորտներով, որտեղ ԵՄ-ն համագործակցության շահեր ունի:

YEREVAN. –  Armenia and EU are still holding talks on the Association Agreement, former policy advisor on migration at the EU Advisory Group in Armenia Eleonora Vergeer told Armenian News-NEWS.am
The EU expert is convinced that the Union still has impetus to continue political cooperation with Armenia, and the cooperation continues. She noted that after Armenia's statement on joining Customs Union, the sides encountered a problem with free trade agreement (DCFTA) as it is focused on the economic relations.
Armenia preferred economic cooperation with Russia, and EU said DCFTA is no longer a subject of talks. However, this affected the Association Agreement as the main part of it referred to economic relations, Vergeer explained. Nevertheless, these processes did not stop political discussions between Armenia and EU, but limited them in certain areas where EU is interested in cooperation.
On September 3 Armenian president Serzh Sargsyan voiced country's intention to join Customs Union. As a result Armenia did not ratify the Association Agreement during Eastern Partnership summit held in Vilnius on November 28-29.