Վրաստանի գլխավոր դատախազությունը կալանքի տակ է առել նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի, նրա կին Սանդրա Ռուլովսի, ինչպես նաեւ մոր եւ տատի ունեցվածքը, լրագրողներին հայտնել է նախկին նախագահի փաստաբան Օթար Կախիձեն:
«Կալանքի տակ առնված գույքի մեջ մտել է անգամ Սահակաշվիլիի տատի հնամաշ ավտոմեքենան եւ հողամասը», - ասել է փաստաբանը:
Ըստ նրա՝ պաշտպանությունը մտադիր է դիմել Մարդու իրավունքների Ստրասբուրգի դատարան:
«Դատախազության  որոշման մեջ ոչ մի հիմնավորում չկա ունեցվածքը կալանքի տակ առնելու վերաբերյալ»,- հայտնել է Կախիձեն լրագրողներին, փոխանցում է «Նովոստի Գռուզիան»:
Ներկայումս Սահակաշվիլիի նկատմամբ, որը Վրաստանը լքել էր անցյալ տարվա աշնանը՝ նոր նախագահի երդմնակալությունից հետո,  հայրենիքում միջազգային հետախուզում է հայտարարվել: Վրաստանի գլխավոր դատախազությունը մի քանի ամիս առաջ սկսել էր Սահակաշվիլիի քրեական հետապնդումը՝ ծառայողական դիրքը չարաշահելու եւ պետական միջոցները յուրացնելու մեղադրանքներով:

Главная прокуратура Грузии наложила арест на имущество экс-президента Михаила Саакашвили, его супруги Сандры Руловс, а также матери и бабушки, сообщил журналистам адвокат экс-президента Отар Кахидзе.
«Среди арестованного имущества даже старенький автомобиль бабушки Саакашвили и ее земельный участок», - сказал адвокат.
По его словам, защита намерена обратиться в Страсбургский суд по правам человека.
«В постановлении прокуратуры нет никакого объяснения причин наложения ареста на имущество»,- заявил Кахидзе журналистам, сообщает «Новости Грузия».
.В настоящее время Саакашвили, который покинул Грузию после инаугурации нового президента осенью прошлого года, объявлен на родине в межгосударственный розыск.  Главная прокуратура Грузии несколько месяцев назад начала уголовное преследование Саакашвили по обвинению в превышении служебных полномочий и растрате государственных средств.