Երեւանի Մանկան տունը հիմնադրվել է 1937թ.: Այն Հայաստանի հնագույն մանկատներից է՝ նախատեսված առողջ երեխաների համար: Ժամանակին կոչվում էր Նորածնի տուն: Տարբեր ժամանակներում նախատեսված էր մինչեւ 3, 5, այժմ նաեւ 6 տարեկան երեխաների համար:  1998թ.-ին  Մանկան տունը առողջապահության նախարարությունից անցավ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության ենթակայության տակ:  Տունը նախատեսված է ինչպես առողջ, այնպես էլ ֆիզիկական եւ հոգեբանական խնդիրներ  եւ սոցիալականացման կարիք ունեցող երեխաների համար (ֆոտոռեպորտաժ):
Մանկան տան տնօրեն Լիանա Կարապետյանն այստեղ աշխատում է 1981թ.-ից: Սկզբում մանկաբույժ էր, 1997թ.-ից՝ գլխավոր բժիշկ, այժմ՝ տնօրեն:
Հաստատությունը գտնվում է Երեւանի գեղատեսիլ թաղամասերից մեկում՝ Նորք-Մարաշում: Երկնագույն դարպասներից ներս մեզ դիմավորեցին հսկա խաղալիք արջը եւ ոչ մեծ մի շուն՝ մռթի լուրջ արտահայտությամբ:
Ավելի ուշ պարզվեց՝ շունը հսկում է երկու ձագերին եւ համենայնդեպս աչքը չէր կտրում անծանոթ այցելուներից այնքան ժամանակ, քանի դեռ չէինք անցել լայն բակը:
Բակում ճոճանակների երկար շարքն է, խաղալիքներ, քայլասայլակ, մանկական հագուստն է չորանում: Վաղ առավոտ է, եւ երեխաներին առայժմ չեն հանել զբոսանքի:
Մանկան տանը յոթ խումբ կա. վեց տարիքային եւ մեկ կարանտինային բաժանմունք: Կա առանձին լվացքատուն, խոհանոց: Ի դեպ, NEWS.am-ի թղթակիցները հատուկ եղան խոհանոցում եւ արձանագրեցին այնտեղ տիրող մաքրությունը:
Նախկինում հաստատության ողջ անձնակազմը բուժաշխատողներից էր բաղկացած: Այժմ բոլոր բաժիններում աշխատում են չորսական դաստիարակներ եւ դայակներ: Կան բուժքույրեր, երգ-երաժշտության ուսուցիչ, երեխաներին պարեր է սովորեցնում ավագ դաստիարակը: Տարեկան մի քանի անգամ սաները համերգ են տալիս: Ներկայումս Մանկան տանը մեկ տարեկանից ցածր տարիքի 45 նորածին կա, եւս յոթը 1-2 տարեկան են: Մնացած սաները` 2-6:
«Մանկան տանը հայտնվող երեխաների թվի աճի կամ նվազման միտումների մասին խոսելը դժվար է: Օրինակ, երկրի համար ծանր 1988-94թթ. ընդամենը  45-54 երեխա կար: Հետո, երբ իրավիճակը բարելավվեց,  99 երեխա ունեինք», - պատմում է տնօրեն Լիանա Կարապետյանը:
Մանկան տան ղեկավարի գլխավոր խնդիրը, ըստ նրա, այն է, որ երեխան ընտանիք ունենա. «Տոկոսային հարաբերակցությամբ  մեր երեխաների 10-15%-ը վերադառնում են կենսաբանական ընտանիք:
Ցավոք, երեխաների 7 - 10%-ը տեղափոխվում են համապատասխան մանկատներ: Այն միայնակ ծնողները, հիմնականում՝ մայրերը, որոնք  երեխաներից չեն հրաժարվում, նրանց այցելում են ուրբաթ օրերին: Բայց եթե ծնողը ավելի հաճախ տեսակցելու ցանկություն է ունենում, բնականաբար թույլ ենք տալիս: Խնդիրն այն է, որ եթե մինչեւ 6 տարեկանը երեխային տուն չտանեն, նրան տեղափոխում են մանկատուն:
Երեխաների 20-25%-ին որդեգրում են: Երբեմն ցուցանիշը 30% է լինում: Ճիշտ է, այս տարի քիչ է: Սակայն տարի է եղել, երբ ընդունված բոլոր երեխաները որդեգրվել են: Երեխաներ են որդեգրում ոչ միայն Հայաստանից, այլեւ սփյուռքից եկած ընտանիքները»:
Միջազգային որդեգրումն այն ժամանակ ներմուծել էր ԽՍՀՄ նախագահ Միխայիլ Գորբաչեւը: Այն ժամանակներում խոսքը միայն խորհրդային երկրների մասին էր: «Անկախություն ձեռք բերելով՝ Հայաստանը միացել է Հաագայի կոնվենցիային: Այժմ այն երկրները, որոնց հետ մենք դիվանագիտական հարաբերություններ ունենք, որդեգրման իրավունք ունեն: Ավելին, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի օրոք  կիրառվել է նաեւ արտասահմանում որդեգրված երեխաների  նկատմամբ խնամատարության պրակտիկա: Առաքելությունն իրականացնում են հյուպատոսությունները եւ դեսպանատները:
Ցավոք , 2005 թ.-ից առողջական տարբեր խնդիրներ ունեցող երեխաների թիվն աճում է ամեն տարի: Կարծում եմ՝  նման պատկերի հիմնական պատճառը թմրամոլության եւ ալկոհոլիզմի տարածումն է, որոնք նախկինում Հայաստանում չկային կամ էլ ցածր մակարդակի վրա էին: Սակայն ամենահետաքրքիրն այն է, որ առողջապահական համակարգի աշխատանքի բարելավումը նույնպես հանգեցնում է հաշմանդամության որոշակի տոկոսի: Բանն այն է, որ նախկինում 600-700 գ քաշով ծնվող երեխաները չէին ապրում: Այժմ զարգացած բժշկության շնորհիվ նորածիններն ապրում են, սակայն որքան ավելի շատ են մնում թթվածնային սարէերին միացված, այնքան խնդիրներն ավելի շատ են: Մյուս կողմից էլ մանկատներում  հիվանդ երեխաների թվի աճը  կարող է վկայել, որ բնակչության  մտածելակերպըդեպի լավն է փոխվել եւ առողջ երեխաներից չեն հրաժարվում», - նշեց Լիանա Կարապետյանը:
Հաշմանդամ երեխաների հարցը, որոնցից հրաժարվել են ծնողները, միայն սոցիալական չէ: Սա նաեւ հոգեկերտվածքի, հաշմանդամության նկատմամբ վերաբերմունքի հարց է: «Ծնողներից հաճախ կարելի է լսել «ես չէի հրաժարվի, սակայն  էլի երեխա ունեմ, երբ նա մմեծանա, տարբեր խնդիրներ կծագեն»:
Եվ ես չէի պնդի, որ նրանք միանշանակ սխալ են: Մեր հանրություն առայժմ ընդունակ չէ հանդուրժողական վերաբերմունք դրսեւորելու հաշմանդամների նկատմամբ»:
Մեր երեխաների ընդհանուր թվի համեմատ մերժվածների թիվը կազմում է շուրջ 50%: Հիմնականում հրաժարվում են երեխաների հոգեբանական   թերությունների պատճառով:  Դրականն այն է, որ  սկսել են ավելի հազվադեպ հրաժարվել  արտամուսնական կապից ծնված երեխաներից:
«Մանկան տունը հիմնադրվել է 1937 թ.: Ես ծանոթացել եմ արխիվների հետ եւ հայտնաբերել այն տարիների մի տխուր փաստ. երեխաների մեծամասնությունը տեղափոխվել է ոստիկանության, ՊԱԿ-ի (ԿԳԲ) ուղղորդմամբ: Այսինքն՝ ծնողները կամ արտաքսվել են, կամ սպանվել, իսկ երեխան հայտնվել է մանկատանը: Եղիշե Չարենցի դուստրը նույնպես մեզ մոտ է եղել», - պատմեց տնօրենը:
Խորհրդային ժամանակներում 15 հանրապետություններից  ամենաքիչ մանկատներն ունեցել են Հայաստանը եւ Էստոնիան: Եթե ողջ Հայաստանում միայն մեկ մանկատուն է եղել՝ մանկահասակ առողջ երեխաների համար, ապա միայն Մոսկվայում դրանք 17-ն են եղել: Այժմ պատկերը խիստ փոխվել է:Մոսկվայի բոլոր մանկատները  դարձել են հատուկ մասնագիտացված: Միտումը միայն Մոսկվային չի վերաբերվում:  «Մեզ մոտ 71 երեխայից միայն 8-ն են առողջ: 29-ը պրոբլեմային չեն, սակայն լիարժեք առողջ էլ չեն, ասենք,  տեսողությունն է վատ, այսինքն՝ խնդիրներ, որոնք կարելի է լուծել: Անձամբ ես կարծում եմ, որ եթե այս քայլերով առաջ գնանք, մեր Մանակն տունը մի քանի տարի անց նույնպես կվերապրոֆիլավորվի»:
Խոսելով այն երեխաների մասին, որոնցից ծնողներն այս կամ այն պատճառով հրաժարվել են, անհրաժեշտ է մի բան հիշել: «Մեզ մոտ գալիս են ծնողների համար անցանկալի երեխաներ: Ես խոսում են հրաժարվածների մասին: Ոչ նրանց, որոնց մայրն է հանձնել, իսկ հետո՝ վերցրել: Իմ ավելի քան երեսուն տարվա աշխատանքային դիտարկումներից ելնելով՝ կարող եմ ասել, որ երեխայից հրաժարվելուն մեծ մասամբ նախորդում է գաղտնի հղիությունը եւ ծննդաբերությունը: Ի՞նչ է դա նշանակում: Առնվազն՝ պրկված որովայն: Մեզ մոտ աղջնակ կար, որի մայրը մկնդեղ էր խմել: Կնոջը հաջողվեց փրկել, սակայն երեխան վաղաժամ ծնվեց: Բնականաբար, նման փորձերը հաճախ դառնում են  նորածնի ֆիզիկական եւ հոգեբանական խնդիրների պատճառ:
Ֆրանսիացիները լավ ֆիլմ են նկարահանել մանկատան երեխաների մասին: Գիտականորեն ապացուցված է, որ երեխան արդեն արգանդում զգում է, որ անցանկալի է: Սա առաջին սթրեսն է: Երկրորդ սթրեսն այն է, որ իրենից հրաժարվել են ծննդից հետո: Եվրոպացիները մանկատան երեխաների հետաքրքիր ուսումնասիրություն են կատարել, թե քանիսն են դառնում ալկոհոլիկներ, թմրամոլներ, ինքնասպան լինում: Դրանք անցանկալի երեխաներն են: Արտամուսնական երեխա կարող է ունենալ եւ կոշկակարը եւ թագավորը: Պարզապես հետո նրանք տարբեր կերպ են մեծանում:
Միջնադարում անցանկալի երեխաներից ազատվել են պարզապես խեղդելով: Այնուհետեւ եկեղեցին նրանց իր պաշտպանության տակ առավ: Այնուհետեւ առաջացավ ընտանիքի տիպի մանկատան ինստիտուտը, որտեղ երեխային խնամում էին փողի դիմաց: Դա իրեն չարդարացրեց: Ամենալավն այն է, որ երեխան ընտանիքում լինի: Չնայած օրենքով երեխային կարող են որդեգրել նաեւ միայնակ մայրը եւ հայրը, կարծում եմ, որ երեխային լիարժեք ընտանիք է հարկավոր: Առաջին հերթին երեխայի շահերից է բխում, առավել եւս, որ նրանք հիմնականում գենետիկորեն բարդ երեխաներ են»:
Չնայած մեծամասամբ հենց միայնակ մայրերն են ձգտում երեխա որդեգրել, լինում են նաեւ դեպքեր, երբ նման քայլի է դիմում նաեւ միայնակ հայրը: «34 տարվա աշխատանքի ընթացքում միայն երկու դեպք է եղել, երբ երեխա է որդեգրել միայնակ հայրը: Շատ հետաքրքիր է, որ դա տեղի է ունեցել շուրջ երկու ամսվա ընթացքում: Մեկը Ֆրանսիայից էր, մյուսը՝  Հայաստանից:

Ереванский Дом ребенка основан в 1937 году. Это один из старейших детских домов Армении для здоровых детей. В свое время назывался Дом младенца с периода новорожденности, потом в разное время предназначался для малышей до трех, пяти, а сейчас до 6 лет. С марта 1998 года Дом от Министерства здравоохранения перешел под патронат Министерства труда и социального обеспечения. Дом предназначен как для здоровых детей, так и детей, имеющих проблемы с физическим и психическим здоровьем и нуждающихся в социализации. Директор Дома ребенка Лиана Карапетян работает здесь с 1981 года. Сначала педиатром, затем с декабря 1997 главврачом, в настоящее время директором (фоторепортаж).
Дом ребенка расположен в одном из живописных кварталов армянской столицы, в Норк-Мараше. За решеткой выкрашенных голубо краской ворот нас встретил огромный игрушечный медведь и небольшая собака с серьезным выражением мордочки. Как оказалось чуть позже, собака охраняла двоих щенков и на всякий случай не спускала глаз с незнакомых посетителей, пока они пересекали обширный двор.
Во дворе длинный ряд качелей, игрушки, манеж, сушатся ползунки. Утро свежее, и малышей пока не вывели на прогулку.
В Доме ребенка семь групп: шесть возрастных и приемное карантинное отделение. Есть отдельная прачечная, кухня. К слову, корреспонденты Новости Армения – NEWS.am специально побывали на кухне и констатировали царящую на ней чистоту.
В прошлом весь персонал учреждения составляли медицинские работники. Сейчас во всех отделениях работают по четыре воспитателя в паре с нянечками. Есть учитель музыки, медсестры, танцами с детьми занимается старший воспитатель. Несколько раз в год воспитанники Дома проводят концерты. Сейчас в Доме 45 младенцев до года, еще 7 младенцев от года до двух лет. Остальные малыши в возрасте от 2 до 6 лет.
«Говорить о причинах тенденции роста или сокращения числа попадающих в наш Дом малышей трудно. К примеру, в тяжелые для страны 1988-94 годы у нас было всего 45-54 ребенка. Потом, когда ситуация улучшилась, у нас было 99 детей», - рассказывает директор Дома ребенка Лиана Карапетян.
Главная задача руководителя Дома ребенка, констатирует она, чтобы малыш попал в семью: «В процентом соотношении примерно 10-15% детей из нашего Дома возвращаются в биологические семьи.
К сожалению, от 7 до 10% переводятся в соответствующие детдома. Те родители-одиночки, в основном это матери, которые не отказываются от своих детей, посещают малышей по пятницам, но если у родителя есть желание видеться чаще, естественно, мы даем разрешение. Проблема в том, что если к 6 годам ребенка не заберут домой, малыша переводят в возрастной детдом.
20-25% идут на усыновление. Иногда бывает 30%. Правда, в этом году мало. Но был год, когда почти все принятые дети пошли в семьи.  Усыновляют малышей не только в Армении, но семьи из Диаспоры».
Интернациональное усыновление ввел тогдашний президент СССР Михаил Горбачев. В те времена речь шла лишь о соцстранах. «Обретя независимость, Армения присоединилась к Гаагской конвенции. Ныне со странами, с которыми у нас есть дипломатические отношения, осуществляется усыновление. Более того, при втором президенте Армении Роберте Кочаряне была введена и проводилась практика курирования усыновленных за рубежом детей. Миссия была возложена на консульства и посольства.
К сожалению, с 2005 года число детей, имеющих разные проблемы со здоровьем, увеличивается с каждым годом. Думаю, основной причиной подобной картины является распространение наркомании и алкоголизма, которых раньше в Армении не было вовсе или было на низком уровне, затем плохая экология. Но самое интересное, что улучшение работы системы здравоохранения также приводит к некоторому проценту инвалидности. Дело в том, что дети, которые раньше рождались весом 600-700 грамм, не выживали. Теперь благодаря развитию медицины выживают, но чем больше находятся под кислородом, тем больше проблем. С другой стороны, увеличение числа больных детей в детских домах может быть свидетельством того, что у населения улучшился менталитет и от здоровых детей не отказываются», - отметила Лиана Карапетян.
Вопрос детей-инвалидов, от которых отказались родители, не только социальный. Это еще и вопрос менталитета, отношения к инвалидности: «Часто от родителей можно услышать что-то в духе «я бы не отказался, но у меня еще ребенок, когда он вырастет, появятся разные проблемы». И я бы не стала утверждать, что они однозначно неправы. Наше общество пока еще не может проявить толерантное отношение к инвалидам».
В целом по годам в соответствии с общим количеством наших детей, отказники составляют около 50%. Отказываются больше по причинам психических недостатков ребенка. На общем фоне позитивно то, что стали мало отказываться от детей, рожденных вне брака.
«Дом ребенка основан в 1937 году. Я знакомилась с архивами и обнаружила один печальный факт тех лет - значительная часть малышей переведена по направлению
НКВД, милиции, КГБ. То есть родители были сосланы или расстреляны, а ребенок попал в детский дом. Дочка Егише Чаренца тоже у нас была», - отметила директор Дома ребенка.
В советское время из 15 республик наименьшее число детдомов было в Армении и Эстонии. Если во всей Армении был всего один дом ребенка для здоровых детей младшего возраста, то в одной Москве их было 17. Сейчас картина сильно изменилась. Все московские детдома перепрофилированы в специализированные. Тенденция касается не только Москвы: «У нас из 71 ребенка только 8 совсем здоровых детей. 29 не проблемные, но и не полностью здоровые, скажем, пониженное зрение, то есть проблемы, которые можно решить, скорректировать. Лично я думаю, что если будем идти такими темпами, наш дом ребенка через несколько лет, года через три, тоже перепрофилируется».
Говоря о малышах, от которых отказались по тем или иным причинам родители, необходимо помнить одну важную вещь. «К нам поступают дети нежеланные для родителей. Я говорю об отказниках. Не тех, которых мать отдала, потом забрала. Исходя из практики наблюдений за более чем три десятка лет моей работы, могу сказать, что отказу от ребенка в подавляющем большинстве случаев предшествует скрытая беременность и роды. Что это означает? Как минимум, перетянутый живот. У нас была девочка, мать которой выпила мышьяк. Женщину удалось спасти, но ребенок родился преждевременно.  Естественно, такие эксперименты нередко приводят к физическим и психическим проблемам младенца.
Французы сняли хороший фильм о детдомовских детях. Научно доказано, что ребенок уже в утробе чувствует, что он нежелателен. Это первый стресс. Второй стресс - от него отказались после рождения.  Европейцы сделали интересное обследование детдомовских детей, сколько становятся алкоголиками, наркоманами, заканчивают жизнь самоубийством.  Это нежеланные дети. Внебрачный ребенок моет быть и у сапожника, и у короля. Просто они по-разному потом растут.
В средние века от нежеланных детей освобождались - попросту топили. Потом церковь взяла их под свою защиту. Потом появился институт детского дома семейного типа, где за ребенком приглядывали за деньги. Это не оправдало себя. Лучше всего, чтобы ребенок попал в семью. Хотя по закону ребенка может усыновить и одинокая мама, и одинокий папа, я считаю, что ребенку нужна полноценная семья. В первую очередь, в интересах ребенка, тем более что в основном это генетически сложные  дети».
Хотя в большинстве случаев именно одинокие мамы стремятся взять ребенка на усыновление, бывают случаи, что на такой шаг идет одинокий папа. «За 34 года работы у меня было два случая, когда ребенка взял на воспитание одинокий папа. Очень интересно, что это произошло в течение почти двух месяцев. Один был из Франции, другой усыновлял в Армении. «Французский папа» приехал с матерью, сестрой целой командой», - заключила Лиана Карапетян.
P.S. С детьми старшей группы нам разрешили встретиться в игровой комнате. Очень явно ощущалось, что у малышей нет недостатка в игрушках. Как все дети, новые лица были встречены желанием показать себя – кто-то танцевал, кто-то бросал воздушные шарики, кто-то просил взять на ручки, словом, «работали на зрителя».
Но за веселой беготней, играми и шалостями было различимо, всем, и Тане с длинной толстой косой, и золотоволосой девчушке, которая не захотела назвать имя, полугодовалому Айку, новорожденной Ангелине, всем малышам нужна собственная семья, и в каждом посетителе они видят маму и папу.