NASA-ն դեպի Մարս մոլորակ թռիչքի նախապատրաստման ծրագրի շրջանակներում քննարկում է թեկնածուի մարզումներն սկսելու հարցը: Այս մասին հաղորդում է «Մոսկովսկի կոմսոմոլեցը»:
Համապատասխան տեսանյութը YouTube-ում հրապարակել է Mesut MesutTV օգտատերը:
Առավել հավանական թեկնածուներից մեկը կարող է դառնալ Լուիզիանայի բնակիչ 13-ամյա Ալիսա Քարսոնը: Աղջնակը վերջին 9 տարիներին իր ուժերով պատրաստվել է ապագա առաքելությանը, երեք անգամ այցելել է NASA-ի պատանեկան ամառային ճամբար:
Այդ ճամբարներում երեխաները հրթիռների մոդելների արձակման թրեյնինգ են անցնում, սովորում տիեզերանավերի սիմուլյատորներով, լողում են հատուկ սարքերում, որոնք արհեստականորեն անկշռության էֆեկտ են ստեղծում: Ալիսան արդեն մի քանի օտար լեզուների է տիրապետում:
NASA-ում Ալիսայի հավակնություններին լուրջ են վերաբերում: «Նա համապատասխան տարիք ունի, որպեսզի մի անգամ թռչի Մարս: Նա ամեն ինչ ճիշտ է անում, կատարում բոլոր անհրաժեշտ քայլերը, որպեսզի իսկական տիեզերագնաց դառնա»,-հայտարարել է գործակալության ներկայացուցիչ Փոլ Ֆորմանը:
«Ես կարծում եմ՝ իմ Մարս թռչելու շանսերը բավական մեծ են: Ես մարզվում եմ արդեն 9 տարի... Դա կօգնի ինձ հաղթել մրցակցությունում եւ առանձնանալ մյուսներից»,-ասել է Ալիսան:

NASA в рамках программы по подготовке пилотируемого полета на Марс обсуждает начало тренировок для кандидата в «марсонавты». Об этом сообщает Московский Комсомолец.
Соответствующее видео, уточняет источник, опубликовано на сайте youtube.com пользователем Mesut MesutTV.
Одной из наиболее вероятных кандидаток может стать, отмечает источник, 13-летняя Алиса Карсон из Луизианы. Девочка в течение последних 9 лет своими силами готовилась к будущей миссии, трижды посетив юношеские летние лагеря NASA для будущих астронавтов.
В таких лагерях дети, как уточняет издание, проходят тренинги по запускам моделей ракет, учатся на симуляторах космических кораблей, плавают в установках, создающих эффект невесомости. Алиса готовится к будущей миссии, изучая также иностранные языки.
В NASA, амбиции Алисы воспринимают всерьез. «У нее подходящий возраст для того, чтобы однажды полететь на Марс. Она все делает правильно, предпринимает все необходимые шаги для того, чтобы стать настоящим астронавтом», - заявил представитель Агентства Пол Форман.
«Я думаю, мои шансы полететь на Марс достаточно высоки. Я тренируюсь уже девять лет... Это поможет мне выдержать конкуренцию, выделиться среди остальных», - отметила девочка.