Ստամբուլահայ հայտնի լրագրող Էթյեն Մահչուփյանը նշանակվել է Թուրքիայի վարչապետի գլխավոր խորհրդական:
Թուրքական Sabah պարբերականի փոխանցմամբ՝նախորդ շաբաթ Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն Թուրքիայի հայտնի մտավորականների հետ հանդիպման ժամանակ վարչապետի գլխավոր խորհրդականի պաշտոնն էր առաջարկել Էթյեն Մահչուփյանին եւ դրական պատասխան ստացել:
Դավութօղլուն Մահչուփյանի հրամանը ստորագրելու որոշման մեջ շեշտել է, որ նա աչքի է ընկել Թուրքիայի ժողովրդավարացման, քաղաքացիական հասարակության եւ պետության նկատմամբ իր վերաբերմունքով:
Նշվում է, որ Էթյեն Մահչուփյանը զբաղվելու է քրդական հարցի կարգավորման, Հայկական հարցի եւ ազգային փոքրամասնությունների խնդիրներով:
Նշենք, որ Էթյեն Մահչուփյան Հրանտ Դինքի մահից հետո որոշ ժամանակ գլխավորել է Ստամբուլի հայկական Ակոս շաբաթաթերթը, որից հետո աշխատել է մի շարք թուրքական պարբերականներում:

Известный стамбульский журналист армянского происхождения Этьен Махчупян назначен главным советником премьер-министра Турции Ахмеда Давудоглу.
Как передает турецкая газета Sabah, на прошлой неделе премьер-министр Турции в ходе встречи с известными представителями турецкой интеллигенции предложил Этьену Махчупяну должность главного советника премьера и получил положительный ответ.
Давудоглу подчеркнул, что Махчупян выделился своим отношением к демократизации, гражданскому обществу и государству Турции.
Отмечается, что Этьен Махчупян будет заниматься урегулированием курдского вопроса, Армянского вопроса и национальными проблемами.
Примечательно, что после смерти Гранта Динка Этьен Махчупян некоторое время возглавлял армянскую газету «Акос», затем работал в ряде турецких газет.