ՀՀ խորհրդարանում դարձյալ ներկայացվել է սկսնակ ՏՏ ընկերություններին արտոնություն տրամադրելու մասին օրինագծերի փաթեթը: Օրինագիծը ներկայացրել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Էմիլ Տարասյանը:
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին պետական աջակցություն ցուցաբերելու մասին» օրինագիծն ու ուղեկցող փաստաթղթերը հարկային լայն արտոնություններ են սահմանում սկսնակ ՏՏ ընկերությունների համար՝ 3 տարի ժամկետով:
Առաջարկվող արտոնություններից են զրոյական եկամտահարկը եւ 10%-անոց շահութահարկը (24,4-ից մինչեւ 36% դրույքների փոխարեն): Ընկերությունները նաեւ կարող են տեխնիկական աջակցություն եւ դրամաշնորհներ ստանալ:
Այս արտոնությունները տարածվում են նոր ընկերությունների վրա, որոնց աշխատակիցների թիվը չի գերազանցում 15-ը: Օրենքի գործողությունը կլինի ժամանակավոր՝ մինչեւ 2020թ.:
Ակնկալվում է, որ նախաձեռնությունը կօգնի տարեկան 40 – 60 նոր ձեռնարկություն ստեղծել:
Բացի այդ, այժմ տնային պայմաններում աշխատողները կգերադասեն գրանցել բիզնեսը, ինչն էլ կհանգեցնի հարկերի վճարման, սակայն այդ դեպքում նրանք կարող են պաշտպանել իրենց մտավոր սեփականությունը:

В парламенте Армении был вновь представлен пакет законопроектов о льготах для начинающих  ИТ-компаний. Законопроект представил замминистра экономики Армении Эмиль Тарасян.
Законопроект «О государственной поддержке отрасли информационных технологий» и сопутствующий пакет предлагает широкие налоговые льготы для новых ИТ-компаний сроком на 3 года.
Предлагаемые льготы – нулевой налог на прибыль и 10%-ый на доход (при нынешних ставках от 24,4 до 36%). Компании также смогут получить техническую поддержку и гранты. Эти льготы распространяются на новые компании с не более чем 15 сотрудниками и на срок не более чем, на 3 года. Действие закона тоже будет временным.  Он будет в силе до 2020 года.
Ожидается, что инициатива поможет созданию 40 – 60 новых предприятий в год.
Кроме того, команды разработчиков, ныне работающие на дому, возможно, предпочтут регистрировать свой бизнес. Это повлечет за собой обязанность по уплате налогов, однако они смогут защитить свою интеллектуальную собственность.