Փոխարժեքի տատանումների ժամանակ դոլարի ողջ պահանջարկը բավարարելն անհնար էր,  NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց  «ACBA Credit Agricole Bank» ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը: Նա նշեց, որ ողջ պահանջարկն անհնար էր բավարարել  միայն այն պատճառով, որ այն խուճապի վերաճեց: Այստեղ բանկը չէր կարող միջոցներ չձեռնարկել՝ հնարավոր   սպեկուլյատիվ գործարքները կանխելու համար:
«Յուրաքանչյուր հաճախորդի եւ նրա պահանջների ստուգման հստակ ընթացակարգեր  նախատեսված չեն, սակայն ընդհանուր բնույթի կանոններ գործում էին: Մենք պետք է հասկանայինք, թե որքանով է հիմնավորված արժույթի փոխանակումը: Բնականաբար,  մենք չէինք կարող բավարարել դոլարի այդքան կտրուկ բարձրացած պահանջարկը: Նույնիսկ բանը նրան հասավ, որ 100 կամ 200 հազար դրամ ունեցողները փողերը բերում էին եւ դոլարի վերածում՝ հուսալով վաճառել, երբ այն թանկանա», - նշեց Անդրեասյանը:
Միեւնույն ժամանակ, ըստ նրա, չի կարելի չխոստովանել.  անհանգստության համար կային նաեւ արդարացի պատճառներ, սակայն բանկերը՝ Հայաստանում կամ այլ երկրում, պետք  նման դեպքերում կանխեն սպեկուլյատիվ տրամադրությունները:
Ռուսաստանում մնացած եվրոպական բանկերը չորս անգամ ավելի շատ հարկեր են վճարում, քան պատերազմից առաջ. FT
Այս շահույթը 3 անգամ ավելի է եղել, քան 2021 թվականին, և մասամբ ստացվել է միջոցներից, որոնք բանկերը չեն...

Удовлетворить весь спрос на доллары США в период валютных колебаний было невозможно. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am исполнительный директор ЗАО «ACBA Credit Agricole Bank» Акоп Андреасян. Он отметил, что удовлетворить весь подскочивший спрос не получилось бы как раз потому, что он перешел в ажиотаж. Здесь банк не мог не предпринять мер по предотвращению возможных спекулятивных сделок.
«Четких процедур по проверке каждого клиента и его потребностей не предусмотрено, но правила общего характера действовали. Нам нужно было понять, насколько обоснована была конвертация валюты. Естественно, мы не могли удовлетворить столь резко подскочивший спрос на доллары. Доходило до того, что те, у кого дома было по 100 или 200 тысяч драмов, приносили их и все меняли на доллары – в надежде продать, когда они подорожают», - отметил Андреасян.
Одновременно, по его словам, нельзя не признать: для беспокойства были и объективные причины, но банки – в Армении или любой другой стране – должны в таких случаях предупреждать спекулятивные настроения.