Թուրքիան հայերին կոտորել է ինքնապահպանման վախից ելնելով՝ միախառնված օտարերկրյա զավթիչներից փրկվելու ազգային առասպելի հետ: Այս մասին գրում է իտալական «Tempi» թերթը «Պահանջել մի փոքր ճշմարտություն Անկարայից՝ խուսափելու համար «սիրիական ձեւով» ապագայից» հոդվածում:
Հոդվածում հատվածներ են բերված Հրանտ Դինքի սպանությունից 1,5 ամիս առաջ նրա՝ թերթին տված հարցազրույցից: Հրապարակման մեջ նշվում է.
«Ինչո՞ւ 100 տարի անց Թուրքիան շարունակում է ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը: Ինչո՞ւ են այդպես անթաքույց արգահատանքով վերաբերում բոլոր նրանց, որոնք տեղի ունեցածը կոչում են իրենց անունով, այդ թվում համընդհանուր բարոյական հեղինակություն վայելող այնպիսի անձի, ինչպիսին Ֆրանցիսկոս Պապն է:
9 տարի առաջ դա ինչ բացատրեց թուրքահայ լրագրող Հրանտ Դինքը: «Գիտեք, թուրքերի ինքնությունը հիմնված է նոր մշակույթի ու պատմության վրա: Այդ պատմության մեջ հայերը բացասական դեր ունեն: Վիճարկել այդ գաղափարը, նշանակում է կասկածի տակ դնել թուրքական ինքնությունը: Կան նաեւ այլ վախեր, բայց սա գլխավորն է»,-ասել էր Դինքը:
Մենք Արեւմուտքում սովոր ենք մտածել Թուրքիայի մասին որպես մոնոլիտ, ազգային պետություն: Թուրքիայի մասին մենք մտածում ենք որպես միակ հուսալի պետություն Մերձավոր Արեւելքում, որտեղ պետությունները կտոր-կտոր են լինում: Ու մենք զարմանում ենք, թե ինչպես նման երկիրը 100 տարի անց ուժ չի գտնում ճանաչել պատմական պատասխանատվությունը: Բայց ամեն բան այնպես չէ, ինչպես մենք ենք պատկերացնում:
Թուրքիան երիտասարդ ու փխրուն երկիր է, որն ամրացնում են առասպելները: Դրանցից մեկն այն մասին է, որ օտար գերտերությունները (Ռուսաստան, Անգլիա, Ֆրանսիա, Հունաստան) որոշել են ստրկացնեն թուրքերին, բայց վերջիններս կարողացել են կանխել այդ դավադրություն իրենց ռազմական քաջությամբ:
Խոստովանել, որ հայերի դեպքում ինքնապահպանության բնազդը վերածվել է պաթոլոգիայի, որ մի ողջ ժողովուրդ ոչնչացնելը դավաճանության կասկածանքի պատճառով անընդունելի է, նշանակում է հարցականի տակ դնել թուրքերի քաղաքական ինքնության հիմքերը:
Թուրքական պետության մոնոլիտ ֆասադի հետեւում սասանումներ են տեղի ունենում, որոնք նրան նմանեցնում են այն երկրներին, որոնք ի հայտ եկան Օսմանյան Կայսրության փլուզումից հետո: Թուրքիայի 75 քաղաքացիներից 13,5 մլն-ը քրդեր են, 13-15 մլն-ը՝ ալավիներ, որոնք համակրում են Սիրիայի ալավիներին, որոնց պատկանում է նաեւ Բաշար Ասադը:
Ճամբարի ընտրությունը, որն արել է Անկարան, նրան փաստացի դաշնակցությունը «Իսլամական պետության» հետ լարվածություն են առաջացրել, որոնք կարող է կենտրոնախույս միտումների բերել Թուրքիայում, ինչպիսիք հիմա տեղի են ունենում Սիրիայում, Իրաքում, Լիբիայում ու Եմենում:
Թուրքերի հետ պետք է զգույշ լինել, ասում էր Հրանտ Դինքը, որովհետեւ նրանք պարզապես չեն հերքում, նրանք սովորել են քարոզչությունը. Նրանց մանուկ հասակից պատմությունը սովորեցնում են որոշակի լույսի ներքո: Բայց պետք է հաստատուն լինել հենց իրենց բարօրության համար: Քաղաքական իրավունքներն ու գործողությունները պետք է ճանաչել գործով, ոչ թե խոսքով: Դինքը վճարեց իր արյամբ, մեզ տված հարցազրույցից 50 օր անց: Նրա թաղմանը 100 հազարավոր թուրքեր պաստառներ էին բարձրացրել հետեւյալ գրությամբ. «Մենք բոլորս հայ ենք», «Մենք բոլորս Դինք ենք»: Ու հիմա նրանց ձայներն արձագանքում են»:

Турция убивала армян из страха самосохранения, замещенного на национальном мифе о спасении от иностранных захватчиков. Об этом пишет итальянская газета «Tempi» в статье «Потребовать немного правды он Анкары, чтобы избежать будущего «по-сирийски»».
В статье приводятся и отрывки из старого интервью газеты с Грантом Динком, за полтора месяца до его убийства. В публикации отмечается:
«Почему сто лет спустя Турция продолжает отрицать Геноцид армян? Почему относится с таким неприкрытым презрением ко всем, кто называет своим именем то, что произошло – в том числе к такому общепризнанному моральному авторитету, как Папа Франциск?
9 лет назад мне это объяснил турецкий журналист армянского происхождения Грант Динк. «Знаете, - сказал он, - идентичность турок основана на новой культуре и истории. В этой истории армянам отводится роль плохих. Оспаривать эту идею – значит ставить под сомнение турецкую идентичность. Есть и другие страхи, но этот – главный».
Мы на Западе привыкли думать о Турции как о монолите, национальном государстве по образцу европейских. Как о единственном надежном государстве на Ближнем Востоке, где государства распадаются на куски. И мы удивляемся, как у такой страны, спустя сто лет не достанет сил признать историческую ответственность. Но все не так, как мы представляем.
Турция – страна молодая и хрупкая, которую скрепляют мифы. Один из них – о том, что иностранные державы (Россия, Греция, Англия и Франция) решили поработить турок, но те разбили этот заговор благодаря своей военной доблести. Признать, что в случае с армянами инстинкт самосохранения превратился в патологию, что истреблять целый народ из подозрений в измене – вещь неприемлемая, значит поставить под вопрос самые основания политической идентичности турок.
За фасадом монолита турецкого государства проходят разломы, которые делают его похожим на другие государства, появившиеся после распада Османской империи. Из 75 миллионов турецких граждан 13,5 млн. – курды, все более беспокойные, и 13 – 15 млн. алавитов, симпатизирующих алавитам Сирии, к которым принадлежит и Башшар Асад.
Выбор лагеря, который сделала Анкара, ее де-факто союз с ИГИЛ зародили напряженность, которая потом может вылиться в те же центробежные тенденции в Турции, подобные нынешним в Сирии, Ираке, Ливии, Йемене.
С турками нужно быть осторожными, говорил Грант Динк, потому что они не просто отрицают, они усвоили пропаганду: с дески лет их учат истории в определенном свете. Но нужно быть твердыми – для их же блага. Политические права и акты нужно признать на деле, а не на словах. Динк заплатил своей кровью, через 50 дней после нашего интервью, за очередной акт своего мужества. На его похоронах 100 тысяч турок несли плакаты с надписью «Я армянин, я Грант Динк». И сейчас их голоса отзовутся».