Գերմանիայի ոստիկանությունը ձերբակալել է «Գիշերային գայլեր» մոտոակումբից ռուսաստանցի բայքեր Յուրի Վասիլեւին:
Ակումբի մամուլի ծառայության ղեկավար Անատոլի Վիլկովիսկիի խոսքով, պատճառը «նրա այցի նպատակի եւ վիզայի համար դիմումում նշված նպատակի անհամապատասխանությունն է»: Ներկայում Վասիլեւը սպասում է արտաքսման մասին դատարանի որոշմանն է սպասում: Դրանից հետո կորոշվի, թե ում հաշվին ռուսաստանցին կվերադառնա հայրենիք եւ ինչպիսին կլինեն իրավաբանական հետեւանքները:
Վիլկովիսկին նաեւ հաղորդել է, որ Վասիլեւին ձերբակալել են կիրակի՝ մայիսի 3-ին, Ֆինլանդիայից Տրավեմյունդե նավահանգիստ ժամանելուց հետո:
ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ, ապրիլի 25-ին մեկնարկել է «Գիշերային գայլեր»-ի մոտոարշավը՝ նվիրված Մեծ Հայրենականում Հաղթանակի 70-ամյակին: Երթուղին պետք է ավարտվի մայիսի 9-ին, Բեռլինում: Նախապես լեհական եւ լիտվական սահմանապահներն արգելել էին ռուսաստանցի բայքերների մուտքն իրենց երկրներ, սակայն նրանց մի մասը, այնուամենայնիվ, կարողացել է մուտք գործել ԵՄ:

Полиция Германии задержала российского байкера из мотоклуба «Ночные волки» (НВ) Юрия Васильева.
По словам главы пресс-службы НВ Анатолия Вилковыского, причина задержания - «несоответствие действительной цели его визита и цели, которая указана в визе». В настоящее время Васильев, житель Торжка, ожидает решения судьи по поводу депортации. После этого будет решаться вопрос о том, за чей счет россиянин отправится на родину и каковы будут юридические последствия, уточнил Вилковыский.
Он также сообщил, что Васильев был задержан в воскресенье, 3 мая, после прибытия из Финляндии в порт Травемюнде, сообщает РИА Новости.
25 апреля стартовал мотопробег «Ночных волков», посвященный 70-летию Победы в Великой Отечественной войне. Маршурт должен завершиться 9 мая в Берлине. Изначально польские и литовские пограничники отказались пропускать российских мотоциклистов, однако часть из них все же смогла попасть в ЕС. 3 мая, немецкая полиция задержала колонну байкеров на въезде в Мюнхен, однако позднее им позволили продолжить путешествие.