«Հին Երեւան» նախագիծը չի վերադարձնի հին քաղաքի կոլորիտը։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտարարեց Հայաստանի ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը։ «Շենքերի այդ կոնգլոմերատը, որը մենք տեսնում ենք նախագծում, մեր հին քաղաքի տպավորությունը չի թողնում։ Բացի այդ, մենք փաստացիորեն կոտրում ենք գլխավոր պողոտայի գաղափարը, որը հղացել էր Ալեքսանդր Թամանյանը։ Չէ՞ որ Հյուսիսային պողոտան մտածված է եղել որպես կանաչ գոտիներով հանրային տարածք»,- նշեց ճարտարապետը։
Հաշվի առնելով, որ հիմա պողոտան կառուցված է բազմահարկ շենքերով, դա շատ կարեւոր է դառնում, հավելեց նա։ Հարցին, թե ինչպես կնայվեն Հին Երեւան տեղափոխված հին շենքերը, Մկրտչյանը պատասխանեց. «Պարտադիր չէ դրանք բոլորը մի տեղ հավաքել։ Բայց եթե հավաքեն էլ, դա չի լինի Հին Երեւանը, որքան էլ որ հակառակում համոզեն։ Դրանք նորակառույց խանութների շարքեր կլինեն, պարզապես նրանց ճակատամասները կկառուցվեն հին քարերից»։
Նախագծի համաձայն՝ Երեւանի փոքր կենտրոնում մի խոշոր տեղամաս պետք է կառուցեն մի ոճով, որին հեղինակները որոշել են հին անունը տալ։ «Հին Երեւան» համալիրը կկառուցեն Աբովյան, Փավստոս Բուզանդի, Եզնիկ Կողբացու եւ Արամի փողոցների միջեւ։ Նախատեսվում է շենքերը կառուցել առավելագույնը 2 ստորգետնյա, երեք վերգետնյա հարկերով եւ ձեղնահարկով։ Համալիրից ոչ հեռու կկառուցվի հյուրանոց։ Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, նախագծի ներդրումները կարող են կազմել 120-130 մլն դոլար։

Проект «Старый Ереван» не вернёт колорита старого города. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am председатель Союза архитекторов Армении Мкртыч Минасян. «Этот конгломерат зданий, который мы видим в проекте, не оставляет никакого впечатления нашего старого города. Кроме того, мы фактически ломаем идею главного проспекта, каким его задумал Александр Таманян. Ведь Северный проспект задумывался как общественная территория с зелёными зонами», - заметил архитектор. Учитывая, что теперь проспект застроен многоэтажными зданиями, это очень важно, добавил он. В ответ на вопрос, как будут смотреться старые здания, перенесённые в Старый Ереван, Мкртчян заметил: «Не обязательно собирать их все вместе. Но даже если и соберут, это не будет старый Ереван, как ни убеждай себя в обратном. Это будут ряды магазинов-новостроек, просто их фасады выложат из старых камней».
Согласно проекту, крупный участок в малом центре Еревана предлагается застроить в стиле, который авторы решили назвать старым. Комплекс «Старый Ереван» построят на территории между улицами Абовяна, Павстоса Бюзанда, Езника Кохбаци и Арама. Здания предусматривается строить максимум с двумя подземными этажами, тремя надземными и мансардой. Недалеко от комплекса будет построена гостиница средней этажности. Как заявил ранее премьер-министр Овик Абрамян, инвестиции в проект могут составить $120 – 130 млн.