Հայաստանն ու Ռուսաստանը  գտնվում են մշտական կապի մեջ, եւ մշտապես երկու երկրների ուշադրության կենտրոնում են գտնվում երկկողմ համագործակցության արդիական հարցերը, տարածաշրջանային եւ միջազգային խնդիրները: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը` Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի հետ Երեւանում կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Նա նկատել է, որ ընդհանուր առմամբ, երկու երկրների ղեկավարները հանդիպել են ավելի քան 30 անգամ: «Այս այցը, սակայն, առանձնահատուկ է, սա ոչ միայն մեր ընտանիքի, այլեւ ողջ հայ ժողովրդի մեծ բարեկամների պետական այց է»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը: Նա ընդգծել է, թե հանդիպման ընթացքում հաստատվել է երկկողմ ռազմավարական համագործակցությունը շարունակելու երկու երկրների ձգտումը, ինչը բխում է ոչ միայն Հայաստանի եւ Ռուսաստանի, այլեւ ողջ տարածաշրջանի շահերից:
Սերժ Սարգսյանը նկատել է նաեւ, որ Ռուսաստանը Հայաստանի տնտեսության հիմնական ներդրողն է: Հայկական տնտեսության մեջ ռուսական ներդրումների բաժինը կազմում է 60 տոկոս կամ ավելի քան 500 մլն դոլար, իսկ 2010թ. առաջին կիսամյակում ապրանքաշրջանառությունն աճել է 20 տոկոսով: Սերժ Սարգսյանը հաղորդել է, որ համագործակցությունը շարունակվելու է տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ոլորտում:
«Ռուսաստանի ղեկավարի հետ պայմանավորվել ենք շարունակել համագործակցությունը ՀԱՊԿ-ի, ԵՎՐԱԶԵՍ-ի, ԵԱՀԿ-ի եւ այլ կառույցների շրջանակներում»,- հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը:

Armenia and Russia are staying in contact, and topical issues of bilateral cooperation, regional and international problems are constantly high on the states’ agenda, RA President Serzh Sargsyan told a news conference held jointly with RF President Dmitry Medvedev.
He pointed out that the two Presidents have already held 30 meetings. “However, this a special visit. It is a state visit by great friends of not only our country, but also the whole Armenian people,” the Armenian leader said. He stressed that at their meeting the two leaders reaffirmed their willingness for further strategic cooperation, which meets the interests of both Armenia, Russia and entire region.  The Armenian leader also stressed the bilateral agreement on the construction of a new nuclear power plant in Armenia signed today.
President Sargsyan also pointed out that Russia is principal investor in Armenia’s economy. Despite the crisis, Russian investments in the Armenian economy exceed U.S. $500 or 60% of all the foreign investments. In the first half of 2010, the bilateral trade turnover registered a 20% increase. The Armenian President reported the sides agreed to continue transport cooperation.
“The Russian leader and I arranged to continue cooperation within the CSTO, EurAsEC, OSCE and other international institutions,” President Sargsyan said. He said that the sides held substantial talks in a friendly atmosphere.