Եգիպտոսից միլիարդատեր Նագիբ Սավիրիսն իր Twitter-ում գրել է Հունաստանից կամ Իտալիայից կղզի գնելու ցանկության մասին՝ այնտեղ ԵՄ ժամանող միգրանտներին տեղավորելու եւ նրանց համար բնակության համար պայմաններ ստեղծելու համար: Այս մասին գրում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Թող Հունաստանը կամ Իտալիան ինձ կղզի վաճառեն, ես այն անկախ կհռչակեմ, կընդունեմ միգրանտներին եւ նրանց աշխատանք կտրամադրեմ՝ այդպիսով նրանց համար նոր պետություն ստեղծելով»,- հաղորդել է միլիարդատերը:
Նշվում է, որ Սավիրիսը պատրաստ է դրա համար 10-ից մինչեւ 100 մլն դոլար ծախսել:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Եվրահանձնաժողովն առաջարկում է 120 հազարով ավելացնել միգրանտների ընդունման թիվը:

Миллиардер из Египта Нагиб Савирис написал в своем твиттере о желании купить остров у Греции или Италии с целью размещения на нем мигрантов, которые прибывают в ЕС и создания там условий для проживания, передает «Интерфакс».
«Пускай Греция или Италия продадут мне остров, я объявлю его независимость, приму иммигрантов и предоставлю им работу для создания, таким образом, их нового государства», — сообщил миллиардер.
Отмечается, что Савирис готов к сделке, которая обойдется ему в сумму от $10 млн до $100 млн. Вместе с этим, он назвал крайне сложной задачу создания всей необходимой для жизни большого числа людей инфраструктуры.
Ранее источник сообщал, что Еврокомиссия предлагает экстренно увеличить квоты на прием мигрантов на 120 тыс. человек.