Թուրքիայի պաշտպանության ոլորտի ընկերությունները նախկինի պես հետաքրքրված են իսրայելական ռազմական տեխնիկա գնելու հարցում։
Այս տարվա հունիսին թուրքական լրատվամիջոցներում տեղեկատվություն է տարածվել, ըստ որի, Թուրքիան սառեցրել է Իսրայելի հետ 16 պաշտպանական համատեղ ծրագրեր, որոնք ընդհանուր առմամբ, արժեն մի քանի միլիարդ դոլար։
Թուրքական լրատվամիջոցների համաձայն՝ թուրքական բանակի կողմից «Меркава-3» տեսակի 1000 տանկ գնելու խոշոր նախագիծ է եղել, ընդհանուր առմամբ 5 մլրդ արժողությամբ, որը սառեցվել է։ Բացի այդ, սառեցվել է նաեւ F-4 Phantom 54 ինքնաթիռների արդիականացման գործարքը, որն արժեր 632 մլն դոլար եւ որը պետք է իրականացներ իսրայելա-սինգապուրյան կոնսորցիումը։ Ցանկում շոշափվում էին նաեւ այնպիսի գործարքներ, ինչպիսիք են Popeye-2 հրթիռների համատեղ մշակումը, Delilah հրթիռների գնումն ու տանկերի արդիականացումը:
Սակայն, պարզվում է, որ այս տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը։ Շուրջ մեկ ամիս առաջ իսրայելական «Ավիացոն արտադրություն» կոնցեռնը թուրքական բանակին է հանձնել  4 անօդաչու Heron ինքնաթիռներ։ Օրերս թուրքական պետական ընկերությունը դիմել է իսրայելական Magna BSP ընկերությանը՝ խնդրելով ժամանակակից ռադարներ վաճառել իրեն։ Magna BSP-ն մասնագիտացած է ռադարներ ստեղծելու գործում` ատոմային ռեակտորները  եւ փակ զոնաները պաշտպանելու համար։ Ռադարները, որոնք ուզում է գնել Թուրքիան, ստեղծվել են միջուկային հետազոտությունների Դիմոնե կենտրոնում՝ պաշտպանության նախարարության հետ համատեղ:
Ընկերության հաճախորդների շարքում են Ճապոնիայի, Հնդկաստանի, ատոմակայանները, Բեն-Գուրիոնի անվան օդանավակայանը։

Турецкие оборонные компании по-прежнему заинтересованы в израильской военной технике.
В июне этого года турецкие в турецких СМИ появилась информация, что власти Турции заморозили 16 совместных с Израилем оборонных проектов общей стоимостью в несколько миллиардов долларов.
Согласно турецким СМИ, крупнейшим замороженным проектом является планировавшаяся турецкой армией покупка 1000 танков «Меркава-3» за $5 млрд. Также, якобы, были заморожена сделка по модернизации 54 самолетов F-4 «Phantom» на сумму в $632 млн., которую должен был проводить израильско-сингапурский консорциум. В списке фигурировали и такие сделки, как совместная разработка ракет «Popeye-2» ($0,5 млрд), закупка ракет Delilah ($150 млн.), модернизация танков M-60 ($50 млн.), модернизация 48 самолетов F-5 ($75 млн.).
Однако, как выясняется, эта информация не соответствует действительности. Около месяца назад израильский концерн «Авиационная промышленность» передал турецкой армии 4 беспилотных летательных аппарата (БПЛА) Heron. На днях турецкая государственная компания обратилась к израильской компании «Magna BSP» с просьбой продать современные радары. «Magna BSP» специализируется на разработке радаров для защиты атомных реакторов и закрытых зон. Радары, которые хочет купить Турция, разработаны совместно с центром ядерных исследований в Димоне и министерством обороны, и находятся на вооружении ЦАХАЛа, передает NEWSru.co.il со ссылкой на израильскую «Едиот Ахронот»
Среди клиентов компании – атомные электростанции в Японии и Индии, ЦАХАЛ, Управление тюрем, аэропорт имени Бен-Гуриона.