Տաջիկստանի Մուզբեկ սարի գագաթին տեղադրվել են Տաջիկստանի ու Ռուսաստանի նախագահների դիմանկարները՝ նրանց ծննդյան օրերի պատվին, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Մուզբեկ սարի բարձրությունը ծովի մակարդակից 1624 մետր է:
Վլադիմիր Պուտինն ու Էմոմալի Ռահմոնը ծնվել են 1952 թ. երկու օր տարբերությամբ: Ռահմոնը նշում է իր ծննդյան օրը հոկտեմբերի 5-ին, իսկ Պուտինը՝ հոկտեմբերի 7-ին:
Ակցիայի կազմակերպչի՝ հանրապետության Մարտական արվեստների ֆեդերացիայի նախագահ Գենադի Նաբիեւի խոսքով, միջոցառման հիմնական նպատակն է «նշել ռուս ու տաջիկ ժողովուրդների բարեկամությունն ու համերաշխությունը»:
Հարեւան Ղրղզստանում 4446 մետր բարձրություն ունեցող մինչ այդ անանուն գագաթներից մեկը 2011 թ. կոչվել էր Վլադիմիր Պուտինի անունով:

Портреты президентов Таджикистана и России в честь дней их рождения были установлены на вершине горы Музбек в Таджикистане, сообщает «Интерфакс»
Как отмечается, высота горы Музбек составляет 1624 метра над уровнем моря.
Владимир Путин и Эмомали Рахмон родились в 1952 году с разницей в два дня. Рахмон отмечает день рождения 5 октября, Путин — 7 октября.
По словам организатора акции президента Федерации боевых искусств республики Геннадия Набиева, основной целью данного мероприятия было «отметить дружбу и единство русского и таджикского народов».
В соседней Киргизии в 2011 году один из ранее безымянных пиков высотой 4446 метров получил имя Владимира Путина.