Ավստրալիայում 1,1 կմ երկարությամբ ուղեւորատար գնացք է հայտնվել: «Գան» (Ghan) գնացքի կազմի մեջ 44  վագոն է մտնում: The Daily Mail-ը հայտնում է, որ ավելի վաղ գնացքը կազմված է եղել 30 վագոնից, իսկ նրա երկարությունը 200 մ-ով ավելի կարճ էր:
Այսպիսով, նորացված «Գանը» Ավստրալիայի ամենաերկար գնացքն է դարձել: Կիրակի` մայիսի  22-ին այն ուղեւորվել է այս տարվա ընթացքում իր առաջին ճանապարհորդությանն ամբողջ երկրով` հարավային Ադելաիդայից հյուսիսային Դարվին: Ուղեւորությունը գրեթե երեք օր է տեւել:
«Գանի» միջին արագությունը ժամում 85 կմ է: Այն կարող է ժամում մինչեւ  116 կմ արագություն զարգացնել: Ընդհանուր զանգվածը մոտ 2,2 հազար տ է: Այն քաշում է երկու լոկոմոտիվ: Ամեն տարի մայիսից գնացքը երթեւեկում է Ավստրալիայի հարավից   հյուսիս:
Սթիվ Կերնահանը` Great Southern Rail ընկերության վաճառքների տնօրենը, որը «Գանի» սեփականատերն է, հայտնել է, որ ռեկորդային երկարություն ձեռք բերած գնացքը ատացոլում է երկաթուղային ուղեւորությունների նկատմամբ ավստրալացիների մեծացած պահանջարկը:
Գնացքի Ghan անվանումը նրա նախկին` «Աֆղանական ճեպընթաց» (The Afghan Express) անվանման կրճատ ձեւն է: Գնացքն այդպես են կոչել ուղտ հեծնող չորս աֆղանի օգտին, որոնք Ավստրալիա են ժամանել  XIX դարում այդ երկրի առանձին անկյունների հետազոտման համար:
Առաջին «Գան» գնացքը ճամփա է ընկել 1929-ին: 1980-ին այն շարքից հանվել է, եւ նրան փոխարինելու է եկել նոր կազմ, հայտնում է  Lenta-ն:

В Австралии появился пассажирский поезд длиной 1,1 километра. Состав «Ган» (Ghan) включает в себя 44 вагона. Как сообщает The Daily Mail, ранее поезд состоял из 30 вагонов, а его длина была на 200 метров меньше.
Таким образом, обновленный «Ган» стал самым длинным поездом в Австралии. В воскресенье, 22 мая, он отправился в свое первое в этом году путешествие через всю страну — из южной Аделаиды в северный Дарвин. Путешествие заняло почти трое суток.
Средняя скорость «Гана» — 85 километров в час. Он может разгоняться до 116 километров в час. Общая масса — около 2,2 тысячи тонн. Его тянут два локомотива. Ежегодно с мая по август поезд курсирует с юга Австралии на север.
Стив Кернаган , директор по продажам компании Great Southern Rail, владеющей «Ганом», заявил, что ставший рекордно длинным поезд отражает возросший спрос австралийцев на железнодорожные поездки.
Название поезда Ghan — сокращение от его прошлого наименования «Афганский экспресс» (The Afghan Express). Состав нарекли так в честь афганских погонщиков верблюдов, которые прибыли в Австралию в XIX веке для исследования отдаленных уголков этой страны.
Первый поезд «Ган» отправился в путь в 1929 году. В 1980 году он был списан и на смену ему пришел новый состав, передает Lenta