Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավորներին անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին օրինագիծն անօրինական է եւ խախտում է երկրի` այսօր գործող սահմանադրությունը: Այդ մասին հունիսի 3-ին հայտնել է Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավոր, քրդական Ժողովուրդների ժողովրդավարական կուսակցություն փոխնախագահ, Կարո Պայլանի կուսակցական զինակից Նազմի Գյուրը:
Նրա խոսքով, պատգամավորներին անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցի վերաբերյալ վերջնական որոշումը պետք է կայացնի Թուրքիայի նախագահը:  «Մենք բոլորս շատ լավ գիտենք, թե որն է այս որոշման նպատակը. խորհրդարանից հեռացնել մեր կուսակցության պատգամավորներին: Երբ նախագահը հաստատի այդ որոշումը, միայն այդ ժամանակ այն իրավական ուժ կստանա: Մեր դիրքորոշումը շատ հստակ է. չենք զիջի ոչ մի դատարանի, ոչ մի որոշման: Կամ մեզ կվերադարձնեն անձեռնմխելիության իրավունքը, կամ կձերբակալեն, այլ տարբերակ չկա», - նշել է Նազմի Գյուրը:
Քուրդ պատգամավորն ընդգծել է, որ Ժողովուրդների ժողովրդավարական կուսակցությունը ոչ մի դեպքում չի զիջի:   «Մենք մեր ժողովրդավարական իրավունքները մինչեւ վերջ կօգտագործենք: Այդ ընթացքում, իհարկե, մեր ընկերներից ոմանց կարող են նաեւ ձերբակալել: Ամեն դեպքում բոլորը հասկանում են, որ Թուրքիայում կարող են լուրջ խնդիրներ առաջանալ: Այս որոշումը խնդիր է դարձել նախագահի եւ Թուրքիայում իշխող կուսակցության համար», - ասել է Նազմի Գյուրը: Նրա խոսքով, իր կուսակցության անդամներն անընդհատ բռնության են ենթարկվում:  «Բայց մեր կուսակցությունը միայն քրդերի կուսակցություն չէ: Սա Թուրքիայում ապրող բոլոր մարդկանց կուսակցությունն է, եւ հենց դա է մեր հաջողության երաշխիքը», - հավելել է Նազմի Գյուրը:
Ժողովուրդների ժողովրդավարական կուսակցությունը թուրքական խորհրդարանի թվով երրորդ կուսակցությունն է, ներկայումս այն 60 պատգամավոր ունի:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 20-ին Թուրքիայի խորհրդարանը երկրորդ փորձից օրինագիծ էր ընդունել պատգամավորներին անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին:  Այս օրինագիծն ուղղված է քուրդ պատգամավորներին խորհրդարանից հեռացնելուն, որովհետեւ ամենից շատ քրեական գործեր նրանց դեմ են հարուցված:

The bill on lifting the immunity of Turkish parliament deputies is illegitimate and violates the acting Constitution of the country.
Nazmi Gür, MP and assistant to the co-chair of the pro-Kurdish—Peoples’ Democratic Party (HDP) of Turkey, stated the aforementioned Friday at a press conference in Yerevan.
In his words, the final decision on lifting the immunity of deputies must be approved by the Turkish president. “We all know very well that the goal of this decision is to exclude the deputies of our party from the parliament. This decision will become legally valid only when the president approves it.  Our position is very precise: we will concede to no force and no decision. We will either get back our right to immunity or be arrested; there is no other alternative,” Nazmi Gür noted.
The Kurdish MP stressed that the HDP will in no case concede. “We will use our democratic rights till the end. Of course, during this time some of our friends may also be arrested. In any case, everyone understands that serious problems may emerge in Turkey. This decision has turned into a problem for the president and ruling party of Turkey,” the MP said. According to him, the members of HDP are constantly subjected to violence. “But our party is not only a party of Kurds. It is the party of all the people residing in Turkey and exactly this is the guarantee of our success,” Gür added.
HDP is the third largest party of the Turkish parliament according to the number of its deputies. It currently has 60 MPs.
On May 20, the Turkish parliament adopted the bill on lifting the immunity of the deputies. The document is aimed at excluding the Kurdish deputies from the parliament, most of the criminal cases having been launched against them.