ՌԴ եւ Գերմանիայի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը հեռախոսազրույցի ժամանակ շեշտել են Դոնբասում անվտանգության ապահովման գործընթացների սինխոնիզացման անհրաժեշտությունը, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
Զրուցակիցները տեսակետներ են փոխանակել ներուկրաինական ճգնաժամի կարգավորմանն ուղղված մինսկյան պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքի մասին՝ նախկին պայմանավորվածությունների, նաեւ «նորմանդական քառյակի» ու Կոնտակտային խմբի շրջանակներում զանազան մակարդակների հետագա հանդիպումների համատեքստում:
Բացի դրանից նախարարները անդրադարձել են սիրիական խնդրին ու երկկողմանի հարաբերությունների առանձին ասպեկտների:

Главы МИД России и Германии Сергей Лавров и Франк-Вальтер Штайнмайер в телефонном разговоре подчеркнули необходимость синхронизации процессов обеспечения безопасности в Донбассе, сообщает МИД РФ.
Собеседники обменялись мнениями о ходе реализации Минских соглашений по урегулированию внутриукраинского кризиса в свете достигнутых ранее договоренностей о разведении противоборствующих сторон, а также с учетом планируемых дальнейших встреч различного уровня в рамках «нормандской четверки» и Контактной группы.
Была подчеркнута необходимость синхронизации процессов обеспечения безопасности на юго-востоке Украины и выполнения политических обязательств, закрепленных в минском "Комплексе мер.
Помимо этого министры затронули проблематику сирийского урегулирования, а также отдельные аспекты двусторонних отношений.