ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 29-ին այցելել է Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղ, որտեղ մասնակցել է ապրիլյան քառօրյա պատերազմի օրերին Սիսիանի ջոկատի զոհված ազատամարտիկների հիշատակին տեղադրված խաչքար-հուշարձանի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
ԼՂՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ իր խոսքում Բակո Սահակյանը նշել է, որ այս պահին բոլորս համակված ենք տարբեր զգացումներով. մի կողմից, կա խոր թախիծ եւ տխրություն, քանի որ հիշում ենք մեր նահատակված ընկերներին եւ հարազատներին, որոնց կերպարը միշտ կենդանի է մեր սրտերում, իսկ մյուս կողմից, մենք լի ենք հպարտությամբ, որ ունենք այդպիսի հերոս մարտիկներ, ովքեր իրենց խիզախությամբ ու անձնվիրությամբ պաշտպանեցին հարազատ ժողովրդին եւ պետությունը, ում համար հայրենիքին ծառայելը ամենամեծ եւ կարեւոր առաքելությունն էր կյանքում:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ սյունեցիները եւ, մասնավորապես, սիսիանցիները միշտ էլ ակտիվ մասնակցություն են ունեցել հայրենիքի պաշտպանության գործում, եւ այդ առումով Արցախյան ազատամարտը բացառություն չէր, որի ընթացքում նրանք պայքարել են թշնամու դեմ եւ իրենց անգնահատելի ավանդը բերել մեր փառավոր հաղթանակների կերտմանը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը, պաշտոնատար այլ անձինք, ներկայայացուցիչներ Հայաստանից ու Սփյուռքից:

Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян 29 октября посетил село Талыш Мартакертского района, где принял участие в торжественной церемонии открытия хачкара-памятника погибшим в дни апрельской четырехдневной войны воинам-освободителям из Сисианского отряда.
Как сообщает пресс-служба президента НКР, в своем слове президент Саакян отметил, что в данный момент все мы переполнены разными чувствами: с одной стороны - присутствуют печаль и грусть, так как мы вспоминаем наших павших друзей и близких, чьи образы всегда живут в наших сердцах, с другой стороны - мы полны гордости за то, что имеем таких героических воинов, которые своей отвагой и самоотверженностью защитили родной народ и государство, и для которых служение Родине – самая большая и важная миссия в жизни.
Глава государства подчеркнул, что сюникцы, в частности сисианцы, всегда принимали активное участие в деле защиты Родины, и в этом отношении не стала исключением и Арцахская освободительная война, в ходе которой они, сражаясь с врагом, внесли свой неоценимый вклад в славные победы.
В мероприятии приняли участие председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян, заместитель председателя Национального собрания Республики Армения Эдуард Шармазанов, другие должностные лица, представители Армении и Диаспоры.