Իսրայելը, Հունաստանն ու Կիպրոսը պայմանավորվել են ստեղծել համատեղ փրկարարական ուժեր արտակարգ իրավիճակներում գործողությունների համար։ Այս մասին դեկտեմբերի 8-ին հայտնել է Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն։
Նրա խոսքով, երեք երկրները նաեւ մյուս պետություններին են հրավիրում մասնակցելու համատեղ փրկարարական ուժերի ստեղծմանը։
Որոշումը, որի մասին հայտնել են Երուսաղեմում եռակողմ գագաթնաժողովի ժամանակ, ընդունվել է զանգվածային անտառային հրդեհներից հետո, որոնք անցած ամիս բռնկվել էին Իսրայելում ու ստիպել, որ այն օգնության դիմի օտարերկրյա երկրներին։ «Մենք պայմանավորվել ենք ստեղծել արտակարգ իրավիճակների արձագանքման ու փրկության բազմազգ տարածաշրջանային ուժեր, որոնց ձեւավորելու են երեք երկրներ՝ Իսրայելը, Հունաստանն ու Կիպրոսը»,- ասել է Նեթանյահուն, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»։ Ըստ նախարարի, դա լինելու է ոչ թե պարզապես գործողությունների համակարգում ճգնաժամային իրավիճակում, այլ ընդհանուր հրամանատարային կենտրոն՝ ոչ միայն երեք երկրների, այլեւ ուրիշ պետությունների մասնակցությամբ։

Израиль, Греция и Кипр достигли договоренности создать совместные спасательные силы для действий в чрезвычайных ситуациях. Об этом 8 декабря заявил премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху.
По его словам, три страны приглашают также другие государства к участию в совместных спасательных силах.
Решение, озвученное на трехстороннем саммите в Иерусалиме, было принято после масштабных лесных пожаров, которые в прошлом месяце охватили Израиль и заставили его обратиться за помощью к зарубежным странам. «Мы договорились двигаться в направлении многонациональных региональных сил спасения и реагирования на чрезвычайные ситуации, которые должны быть сформированы тремя нашими странами — Израилем, Грецией и Кипром», — сказал Нетаньяху, передает РИА Новости. Согласно министру, это будет не просто координация во времена кризиса, но на самом деле общий командный центр с участием не только трех стран, но и других государств.