Թուրքիայում Ռուսաստանի դեսպան Անդրեյ Կառլովի վրա հարձակումը կարող է հետապնդել կրկնակի նպատակ: Մի կողմից՝ նման հանդուգն ցուցադրական ակցիայով Մոսկվային պատժել Բաշար Ասադի կողմում Սիրիայի հակամարտությանը միջամտելու համար, որին սուննի արմատականներն իրենց վատագույն թշնամին են համարում: Այս իմաստով հեշտ է բացատրել, թե ինչու էր ահաբեկիչը «Ալլահ աքբար» բղավում. Ռուսաստանի դեսպանի վրա հարձակումը այն կազմակերպողների համար կրոնական պատերազմի՝ համաշխարհային ջիհադի շրջանակի գործողություն էր: Այս մասին հայտնում է «Կոմերսանտ»-ը:
Մյուս կողմից՝ հազիվ թե պատահականություն լինի հարձակումը հենց Թուրքիայում իրագործելը: Անկարայի եւ Մոսկվայի մերձեցումը վերջին ամիսներին Սիրիայում պատերազմի ընթացքում տեղի ունեցող փոփոխությունների վճռորոշ գործոնն էր: Հատկապես Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահների համաձայնությունները (ոչ միշտ բարձրաձայնվող) որոշեցին Հալեպի ճակատագիրը, որտեղ ընդդիմությունը հակամարտության 4 տարվա ընթացքում կրեց ամենալուրջ պարտությունը:
Սիրիայում եւ Պարսից ծոցի երկրներում (բացառված չէ՝ նաեւ Թուրքիայում) սուննի արմատականներին դա ձեռնտու չէր: Չի կարելի նաեւ բացառել, որ դեսպանի վրա ցուցադրական հարձակումը նպատակ ուներ ընդհանրապես տապալել ռուս-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը, իսկ մասնավորապես՝ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուի այցը Մոսկվա, որտեղ նա վաղը իր ռուս եւ իրանցի գործընկերներ Սերգեյ Լավրովի եւ Ջավադ Զարիֆի հետ պետք է քննարկեր Սիրիայի ճակատագիրը:

Покушение на посла России Андрея Карлова может преследовать двойную цель. С одной стороны, с помощью столь дерзкой демонстративной акции наказать Москву за вмешательство в сирийский конфликт на стороне Башара Асада, которого суннитские радикалы считают своим злейшим врагом. В этом смысле легко объяснить, почему террорист кричал «Аллах акбар»: нападение на посла России было для организаторов покушения операцией в рамках религиозной войны — всемирного джихада, передает «Коммерсант»
С другой стороны, едва ли может быть случайностью, что атака произошла именно в Турции. Сближение Анкары и Москвы стало решающим фактором изменений, происшедших в ходе сирийской войны в последние месяцы. Именно договоренности президентов России и Турции (не всегда афишируемые) определили судьбу Алеппо, где оппозиция потерпела самое серьезное поражение за четыре года конфликта.
Суннитских радикалов в Сирии и странах Персидского залива (а не исключено, что и в Турции) это явно не устраивало. Нельзя исключать, что демонстративная атака на посла имела целью сорвать нормализацию российско-турецких отношений в целом, а в частности — визит министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу в Москву, где он завтра должен обсуждать со своими российским и иранским коллегами Сергеем Лавровым и Джавадом Зарифом судьбу Сирии.