Բիշքեկում «Մանաս» միջազգային օդանավակայանը հունվարի 16-ին՝ ժամը 13։30-ին, սկսել է աշխատել  նորմալ ռեժիմով, ասված է օդանավակայանի հայտարարության մեջ։
Այս պահին օդանավակայանը գործում է։ Հիշեցնենք, որ օդանավակայանը փակվել էր հունվարի 16-ի առավոտյան տեղի ունեցած վթարի պատճառով։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Ղրղզստանում հունվարի 17-ին սգո օր կհայտարարվի։ Հիշեցնենք, որ Boeing 747-400 բեռնատար օդանավը կործանվել է հունվարի 16-ի առավոտյան, օդանավակայանի մերձակայքի ամառանոցային ավանում: Վերջին տվյալներով՝ աղետի հետեւանքով 37 մարդ է զոհվել, 32 բնակելի տուն ավերվել է:

Bishkek-Manas International Airport resumed its work on January 16 at 13:30 local time, the press service of the airport reported.
Manas airport temporarily suspended flights due to Turkish Boeing 747 cargo plane crash on Monday morning. The staff of the airport and the Ministry of Emergency Situations are working at the crash site.
Earlier it was reported that the president of Kyrgyzstan Almazbek Atambayev was about to sign a decree announcing a national day of mourning on Tuesday.
It has been reported that the plane has crashed near the Manas airport during landing approach due to poor weather conditions, crashing on a village near the airport and killing at least 37 people and destroying 15 homes. Eight people, including six children, have been taken to hospitals.