Դանիայի իշխող կոալիցիայի անդամ Liberal Alliance կուսակցությունը նահանջել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մտադրությունից, փոխանցում է Danmarks Radio-ն:
Ամռանը LA-ն՝ 2 այլ կուսակցությունների հետ իշխանությանը կոչ էր արել Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչել: Նրանք հանդես են եկել Կարմիր-Կանաչ դաշինքի եւ «Այլընտրանք» կուսակցության հետ:
Սակայն 2016-ի նոյեմբերի վերջին LA-ն մտել է իշխանական կոալիցիայի մեջ եւ շրջադարձ կատարել: Կուսակցության պաշտոնական ներկայացուցիչ Խենրիկ Դալը հայտարարել է, որ պաշտոնական ճանաչման ձգտելու կարիք չկա:
«Մենք պատմաբաններ չենք եւ կարծում ենք, որ հարցը պետք է մասնագետները քննեն: Մեր դիրքորոշումն այսպիսին է»,- Kristeligt Dagblad-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է նա:
Ընդդիմադիր Կարմիր-Կանաչ դաշինքը հավատարիմ է մնացել իր խոսքին: Կուսակցության ներկայացուցիչ Նիկոլայ Վիլումսենը հարցը ցավագին է համարում եւ խորը ողբերգություն:
«Մենք Թուրքիայում փոքրամասնությունների՝ քրդերի եւ քրիստոնյաների, այդ թվում՝ հայերի դեմ ուժեղ քաղաքական ճնշում ենք տեսնում: Այդ պատճառով անհրաժեշտ է, որ դանիական կողմը այդ ուժերին աջակցի»,- հայտարարել է նա:
Դանիայի նոր կառավարությունը այլ վերաբերմունք ունի, քան այնպիսի երկրները, ինչպիսին են՝ Շվեդիան, Գերմանիան կամ Ֆրանսիան, որոնք նախկինում Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչել են, նշել է Danmarks Radio-ն:

Liberal Alliance (LA) Party of Denmark’s ruling coalition has withdrawn from its intention to recognize the Armenian Genocide, Danmarks Radio reports.
In summer, LA, along with two other parties—Red-Green Alliance and the Alternative Party—urged to officially recognize the Armenian Genocide.
But in late November 2016, LA formed a coalition with the authorities and turned back from its words. The official spokesman of the party, Henrik Dahl, stated that there was no need to strive for the official recognition of the Armenian Genocide.
“We are not historians and we think that the issue should be studied by specialists. This is our position,” he stated in an interview with Kristeligt Dagblad.
However, Red-Green Alliance, which remained in the opposition, stuck to its words. The representative of the party, Nikolaj Villumsen, says the issue is a painful and deep tragedy.
“We see a very strong political pressure against the minorities in Turkey—Kurds and Christians, including Armenians. Thus, it is necessary for the Danish side to back these forces,” he stated.
The position of the Danish government is different from that of such countries as Sweden, Germany and France, which have officially recognized the Armenian Genocide, Danmarks Radio says.
The country’s Minister of Foreign Affairs Anders Samuelsen (LA) called a consultation on this issue on Thursday.