Փետրվարի 6-ին եւ լույս 7-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, այդ թվում՝ դիպուկահար հրացաններից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է 25 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 280 կրակոց:
ԼՂՀ ՊԲ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ «Իստիգլալ» եւ «ՍՎԴ» տիպի դիպուկահար հրացաններից ադրբեջանական զինուժն առավել ինտենսիվ կրակ է վարել հարավային, արեւելյան եւ հյուսիսարեւելյան ուղղություններով՝ ընդհանուր առմամբ արձակելով 30 կրակոց:

STEPANAKERT. – The Azerbaijani side violated ceasefire along the line of contact between the Karabakh and Azerbaijani opposing forces more than 25 times, from late Monday night to early Tuesday morning.
During this time the Azerbaijani armed forces fired over 280 shots toward the Karabakh position-holders, the Nagorno-Karabakh Republic (NKR/Artsakh) Defense Army informed Armenian News-NEWS.am. The Azerbaijani armed forces intensively fired especially in the eastern and north-eastern directions of the line of contact firing 30 shots from sniper rifles.
The NKR Defense Army vanguard units are in command of the operational and tactical situation, and they continue confidently carrying out their military watch.