ԵՄ-ն պետք է ամրապնդի եվրոգոտին եւ պաշտպանի արժույթային միությունը։ Այս մասին Մյունխենի անվտանգության համաժողովում հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, հաղորդում է TASS-ը։
«Մենք պետք է ամրապնդեք մեր ընդհանուր արժույթը»,-ասել է նա՝ հիշեցնելով, որ ԵՄ-ն արդեն երկու «ֆինանսական ճգնաժամի է դիմացել»։
«Երբ մենք ընդհանուր արժույթ սահմանելու վերաբերյալ որոշում էինք ընդունում, մենք պատրաստ չէին ճգնաժամերի լուծմանը, պաշտպանական մեխանիզմներ չէինք մշակել»,-նշել է Մերկելը։
Մերկելը նշել է նաեւ, որ Գերմանիան իր վրա պարտավորվածություն է վերցրել ընդլայնել պաշտպանողական ծախսերը մինչեւ ՀՆԱ 2 տոկոսով եւ աշխատում է այդ ուղղությամբ։

ЕС должен укрепить зону евро и защитить валютный союз. Об этом заявила канцлер Германии Ангела Меркель на Мюнхенской конференции по безопасности, передает ТАСС
«Мы должны укрепить нашу общую валюту», - сказала она, напомнив, что ЕС «уже переживал два финансовых кризиса».
«Когда мы принимали решение о введении общей валюты, мы не были готовы к разрешению кризисов, не разработали защитные механизмы», - отметила Меркель.
Меркель  отметила, что Германия взяла на себя обязательства по увеличению расходов на оборону до 2% ВВП и работает в этом направлении: «Германия, как и другие страны в Уэльсе, взяла на себя обязательства 2% ВВП. ФРГ, как сказала министр обороны, привержена этой цели. НАТО отвечает нашим совместным интересам».