Ով կարծում է, որ Խորհրդային Հայաստանում կոռուպցիա կար, թող այն համեմատի մեր օրերի հետ: Փետրվարի 27-ի լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտարարեց Հայաստանի Միացյալ առաջադիմական կոմունիստական կուսակցության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը, որը Հայաստանի կոմկուսի համապետական ընտրական ցուցակի 2-րդ հորիզոնականում է:
Սաֆարյանի խոսքով՝ այն ժամանակվա խոշորագույն պաշտոնյաները նույնիսկ մեկ հարյուրերորդը չունեին, ինչ այսօր ներկայում հավաքում են միջին օղակի ղեկավարները: Խորհրդային ժամանակաշրջանի բոլոր դժվարությունների հետ մեկտեղ, կարելի է պարզապես համեմատել քաղաքացիների ճնշող մեծամասնության կենսամակարդակն այն ժամանակ եւ հիմա, եւ վատ կոմունիստների ու կարմիր սպառնալիքի մասին կարծրատիպերի գերին չմնալ:
«Վերջին երեք գումարման խորհրդարաններում կոմունիստներ չեն եղել: Այս տարիների ընթացքում անկառավարելի շուկայական տնտեսության թերությունները խորացել են: Մարդիկ աստիճանաբար սկսսում են հասկանալ սոցիալական երաշխիքները, որոնք ունեցել են Խորհրդային միությունում: Անվճար կրթություն, բժշկություն, բնակարան, աշխատանքի իրավունք. այս ամենն արդեն սկսել են գնահատել»,- նշեց Վազգեն Սաֆարյանը:

Кто считает, что в Советской Армении была коррупция, пусть сравнит её с нынешней. Об этом заявил на встрече с журналистами 27 февраля председатель Объединенной прогрессивной коммунистической партии Армении Вазген Сафарян, занимающий 2-ую строчку в общегосударственной части пропорционального списка кандидатов в депутаты Коммунистической партии Армении.
По словам Сафаряна, самые крупные из тогдашних чиновников не имели и сотой доли того, что сейчас набирают руководители средней руки. При всех сложностях советского периода можно просто сравнить уровень жизни подавляющего большинства граждан тогда и сейчас и  не находиться в плену стереотипов о плохих коммунистах и красной угрозе. «В парламенте последних 3 созывов коммунистов не было. За эти годы усугубились недостатки неуправляемой рыночной экономики. Люди понемногу начинают вспоминать о социальных гарантиях, которые были в Советском Союзе. Бесплатное образование, медицина, жильё, право на труд – всё это уже не принимают как данность, а начинают ценить», - отметил Вазген Сафарян.