«Ելք» դաշինքի առաջնորդներն  այսօր՝ մարտի 26-ին, Լոռու մարզի Ալավերդի քաղաքում են: Նրանք վանկարկելով «Ելք կա», քայլերթ են անում քաղաքի փողոցներում՝ կոչ անելով ալավերդցիներին ապրիլի 2-ին մասնակցել խորհրդարանական ընտրություններին եւ քվեարկել իրենց դաշինքի օգտին:
«Գնացեք ընտրական տեղամասեր եւ քվեարկեք «Ելք» դաշինքի օգտին՝ վերցնելով համար 1 քվեաթերթիկը եւ չհուսահատվեք, ժողովուրդ ջան, որովհետեւ ելք կա»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նշենք, որ «Ելք» դաշինքն այսօր նախընտրական քարոզարշավ է անցկացնում Լոռու մարզում, այսօր Վանաձորում ժամը 18:00-ին տեղի կունենա դաշինքի հրավիրած հանրահավաքը:

The leaders of Yelk (Way Out) Bloc on Sunday are campaigning in Lori Province of Armenia.
Chanting “there is a way out,” they currently are marching in Alaverdi town, and calling on the local residents to vote in the forthcoming National Assembly election and cast their ballots in favor of this political force.
“And don’t despair, dear people, because there is a way out,” added Nikol Pashinyan, who is third on Yelk’s proportional representation list for the election.
The top three names on this list are Bright Armenia Party Chairman and MP Edmon Marukyan, Republic Party Chairman and former PM Aram Sargsyan, and Civil Contract Party Chairman and MP Nikol Pashinyan, respectively.