Իրանի կողմից առաջարկած տրանսպորտային միջանցքը, որը կկապի Պարսից ծոցն ու Սեւ ծովը, Հայաստանի համար տնտեսական խթան կարող է հանդիսանալ: Այս մասին ապրիլի 21-ին հայտարարել է Հայաստանի հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով` Հայաստանը ճիշտ եզրահանգումներ պետք է անի եւ ճիշտ քայլեր ձեռնարկի: «Այժմ Իրանը Եվրասիական տնտեսական միության հետ մերձեցման փորձեր է ձեռնարկում: Դրան զուգընթաց մենք Մեղրին կհայտարարենք ազատ առեւտրի գոտի: Այդ ենթատեքստում նշված նախաձեռնությունը կարող է հող նախապատրաստել տնտեսական հարցերը լուծելու համար», - նշել է Սաֆարյանը:
Հիշեցնենք, որ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը Պարսից ծոցը Սեւ ծովի հետ կապող միջանցք ստեղծելու առաջարկությամբ է հանդես եկել ու ընդգծել չորս երկրների համագործակցության կարեւորությունը` Վրաստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Իրանի:

Iran's proposed transport corridor can become a clear economic incentive for Armenia, head of the Union of Domestic Goods Producers of Armenia, economist Vazgen Safaryan told reporters on Friday.
According to him, Armenia should draw right conclusions and take right steps.
“Now Iran is taking steps to get closer to the Eurasian Economic Union (EAEU). In parallel, we will declare Meghri as a free trade zone. In this context, the initiative can pave the way for the solution of economic issues,” Safaryan said.
Earlier, Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif made a proposal to create a corridor connecting the Persian Gulf with the Black Sea during his visit to Tbilisi and emphasized importance of interaction between four countries: Georgia, Iran, Armenia and Azerbaijan.