Այսօր մենք հիշում եւ ոգեկոչում ենք 20-րդ դարի վատթարագույն զանգվածային վայրագություններից մեկի՝ Մեծ Եղեռնի տառապանքների բովով անցածներին: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցի առթիվ արված ուղերձում:
«1915թ. սկսած՝ Օսմանյան կայսրության վերջին տարիների ընթացքում, մեկ ու կես միլիոն հայեր զոհ են գնացել տեղահանություններին, կոտորածներին ու մահվան երթերին: Ես միանում եմ Ամերիկայի հայկական համայնքին եւ աշխարհասփյուռ հայությանը՝ սգալու կորսված մարդկային անմեղ կյանքերի ու կրած բազում տառապանքների վիշտը»,-հայտարարել է նա եւ հավելել. «Այսօր մենք հիշում եւ ոգեկոչում ենք 20-րդ դարի վատթարագույն զանգվածային վայրագություններից մեկի՝ Մեծ Եղեռնի տառապանքների բովով անցածներին»:
Թրամփի խոսքով, մարդկության պատմության այդ մռայլ իրադարձությունների մասին մտորելիս «արժանին ենք մատուցում հայ ժողովրդի աննկուն ոգուն»:
«Շատերը նոր կյանք կերտեցին Միացյալ Նահանգներում եւ իրենց անջնջելի ներդրումն ունեցան մեր երկրում՝ իրենց սրտում վառ պահելով հիշողությունները պատմական հայրենիքի մասին, որտեղ նրանց նախնիները կերտել էին հնագույն հզոր քաղաքակրթություններից մեկը:
Մենք պետք է հիշենք վայրագությունները, որպեսզի թույլ չտանք դրանց կրկնությունը: Մենք ողջունում ենք ցավալի անցյալի փաստերն ընդունելու ու դրանց հետ հաշվի նստելու ջանքերը, որ ձեռնարկվում են հայերի ու թուրքերի կողմից՝ որպես առավել արդարացի ու հանդուրժողական ապագայի համար հիմքեր նախապատրաստելու հույժ կարեւոր քայլ»,-ասված է հայտարարությունում:

24 апреля мы вспоминаем и чтим память тех, кто пострадал во время «Мец Егерна» - одного из самых ужасных массовых зверств 20-го века. Об этом говорится в заявлении президента США Дональда Трампа по случаю 102-ой годовщины Геноцида армян.
«Начиная с 1915 года полтора миллиона армян были депортированы, убиты или отправлены на смерть в последние годы существования Османской империи. Вместе с армянской общиной Америки и всего мира я оплакиваю гибель ни в чем не повинных людей и страдания, которые испытали так много людей», - заявил он.
По его словам, размышляя об этой мрачной главе истории человечества, «мы также признаем стойкость армянского народа».
«Многие построили новую жизнь в Соединенных Штатах и внесли неоценимый вклад в нашу страну, сохраняя при этом воспоминания об исторической родине, где их предки основали одну из великих цивилизаций древности. Мы должны помнить о зверствах, чтобы не допустить их повторения. Мы приветствуем усилия турок и армян признать и принять болезненную историю, которая является важным шагом на пути к созданию основы для более справедливого и толерантного будущего»,- говорится в заявлении.