ՀԱՊԿ-ն առաջին հերթին ոչ թե ռազմական, այլ ռազմաքաղաքական կազմակերպություն է: ՀԱՊԿ-ի գլխավոր խնդիրն իր կազմում ներառված պետությունների ինքնիշխանությունը պահպանելն է: Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտարարել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինը:
Խոսելով կազմակերպության առաջնահերթությունների մասին՝ դեսպանը նշել է, որ ՀԱՊԿ-ն բազմաթիվ ուղղություններով է աշխատում, մասնավորապես՝ ահաբեկչության, թմրանյութերի շրջանառության, կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքար:
Պատասխանելով ՀԱՊԿ անդամների միջեւ լուրջ տարաձայնությունների մասին հարցին՝ Իվան Վոլինկինը նշել է. «Կարծում եմ՝ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների միջեւ առանցքային հակասություններ չկան եւ չեն կարող լինել: Բնականաբար, յուրաքանչյուր պետություն սեփական շահերն ու առաջնահերթություններն ունի, բայց հիմնական հարցերի շուրջ որեւէ հակասություն չկա»:

YEREVAN. – CSTO is first of all a military-political bloc, not a military organization, Russian Ambassador to Armenia Ivan Volynkin told reporters.
Speaking about the priorities of the organization, Russian envoy said CSTO is working in many areas, in particular in the fight against terrorism and drug trafficking, as well as organized crime.
Asked about key differences between the CSTO members, Ivan Volynkin noted: “I think there are no key contradictions between the CSTO member countries and cannot be. Evert nation naturally has its own interests and priorities, but there are no contradictions on key matters”.