Ութ ամերիկահայեր ԱՄՆ-ում Էլիս կղզու հեղինակավոր Պատվավոր մեդալ են ստացել՝ մայիսի 13-ին տեղի ունեցած պարգեւատրման արարողության ժամանակ, հայտնում է Asbarez պարբերականը:
Մեդալի են արժանացել Վարանթ Ֆրենք Մելքոնյանը, դոկտոր Կարո Դերձակյանը, Արա Թեքյանը, Ջոան Աղաջանյան Քուինը, Լուսինե Մարտիրոսյանը, Հարվի Անդրանիկ Մադադյանը, Ռութ Բեդեւյանը եւ Գուրգեն Բերքսանլարը:
Ութ դափնեկիրները տարբեր մասնագիտություններ են ներկայացնում՝ սկսած բիզնեսմենից, ավարտած սկսնակ ֆիզիկոսով եւ նկարիչով:
Էլիս կղզու Պատվավոր մեդալը շնորհվում է ԱՄՆ ականավոր քաղաքացիներին, որոնք այն մարդկանց օրինակ են ծառայում, որոնք իրենց կյանքը նվիրել են հասարակությանը ծառայելուն, պահպանում եւ հարգում են իրենց պատմությունը, ավանդույթները եւ արժեքները: Կազմակերպությունն այս պարգեւով գնահատում է ԱՄՆ զարգացման մեջ ներգաղթյալների եւ նրանց երեխաների փորձն ու ավանդը:
Անցյալ տարի հեղինակավոր պարգեւին արժանացել էին 7 հայեր՝ Գարի Նաջարյանը, Վահե Կարապետյանը, Մայք Սարյանը, Քրիսթոֆեր Աթամյանը, Թեդ Չագլասյանը, Մայք Ջուլհակյանը եւ Սայմոն Կրիկոր Սիմոնյանը:

On May 14, eight Armenian-American received the prestigious Ellis Island Medal of Honor during an official ceremony at the iconic and historic gateway for hundreds of thousands who were welcomed into the United States by the Statue of Liberty and made America their home, Asbarez reported.
The National Ethnic Coalition of Organizations, which awards the medals, announced that Varant Frank Melkonian, Dr. Garo M. Tertzakian, Ara Tekian, Joan Agajanian Quinn, Lucine Mardirosian, Harvey, Andy Andranik Madadian, Ruth Bedevian and Kurken Yetvart Berksanlar will receive medals of honor.
From successful businessmen, to a pioneering physician, to artists who enrich our lives through art and music and those who dedicate their lives to the advancement of our community through philanthropy, service to church and our organizations, the eight Armenians represent a cross-section of our ever-expanding reality.
The eight Armenians were joined by such luminaries as  journalist Fareed Zakaria, and former astronaut Buzz Aldrin. An Ellis Island International Medal of Honor was also presented to Malala Yousafzai, the teenager who won the Nobel Peace Prize after being shot in her native Pakistan while fighting for a girl’s right to an education.