Բրիտանական ոստիկանությունը դադարեցրել է Մանչեսթերի պայթյունի հետաքննության ընթացքի վերաբերյալ տվյալներ փոխանցել ԱՄՆ իրավապահ մարմիններին, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Տեղեկությունների փոխանցման մերժումը կապված է արտահոսքի հետ, որոնց աղբյուրը ամերիկյան իրավապահ մարմիններն են:
Չորեքշաբթի New York Times-ում լուսանկարներ էին հրապարակվել: Պարբերականին հաջողվել էր լուսանկարներ ձեռք բերել, որոնք, իբր, բրիտանացի քննիչներն արել են ողբերգության վայրում: Դրանցում պատկերված են ուսապարկի կտորներ, ինչպես նաեւ սարք, որը «հնարավոր դետոնատոր» է համարվում:
Բացի այդ՝ ենթադրյալ մահապարտ-ահաբեկիչ Սալման Աբեդիի անունն ամերիկյան մամուլում հայտնվել է ողբերգությունից ընդամենը 24 ժամ անց:
Լուսանկարների հրապարակումը զայրացրել է Մեծ Բրիտանիայի կառավարությանը եւ ոստիկանությանը: Ոստիկանությունում կարծում են, որ հրապարակումները կարող են վնաս հասցնել հետաքննությանը:
Բրիտանիայի ՆԳ նախարար Էմբեր Ռադդը նշել է, որ «զայրացած» է տեղեկությունների հրապարակման պատճառով եւ Վաշինգտոնին զգուշացրել է, որ «դա չպետք է կրկնվի»:
Ակնկալվում է, որ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը հարցը կբարձրացնի ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում ԱՄՆ նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ, որը կմեկնարկի հինգշաբթի Բրյուսելում:

Британская полиция прекратила делиться информацией о ходе расследования взрыва в Манчестере с правоохранительными органами США, передает Русская служба BBC
По данным источника, отказ делиться информацией связан с серией утечек информации, источником которых стали американские правоохранительные органы.
В среду в американской газете New York Times были опубликованы фотографии улик с места взрыва. На фото были запечатлены обрывки рюкзака, гайки и болты, а также устройство, идентифицированное как «возможный детонатор».
Кроме того, информация о личности предполагаемого террориста-смертника Салмана Абеди появилась в американской прессе спустя всего 24 часа после взрыва.
Публикация фотографий, в том числе «детонатора», вызвало ярость в правительстве Великобритании, а также со стороны британской полиции. В полиции считают, что публикации могли повредить расследованию.
Министр внутренних дел Британии Эмбер Радд сказала, что «раздражена» раскрытием информации, и предупредила Вашингтон, что «это не должно повториться».
Ожидается, что премьер Великобритании поднимет этот вопрос на встрече с президентом США на саммите НАТО, который начинается в четверг в Брюсселе.