Եվրամիությունն ու ԱՄՆ-ն Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հարցում ընդհանուր դիրքորոշում չունեն: ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ՝ Բրյուսելում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ Եվրամիության կառույցների ղեկավարների հանդիպումից հետո այս մասին հայտարարել է ԵՄ Խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը:
«Մենք ընդհանուր դիրքորոշում չունենք Ռուսաստանի հարցում: Չնայած ինչ վերաբերում է Ուկրաինայի հակամարտությանը, մենք, կարծես, նույն ուղով ենք ընթանում»,- բանակցություններից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասել է Տուսկը:
Տուսկը նշել է, որ Թրամփին իր հիմնական մեսիջը եղել է այն, որ իրենց համագործակցության եւ բարեկամության համար «հատոկ նշանակություն ունեն արեւմտյան հիմնարար արժեքները, ինչպիսիք են խոսքի ազատությունը, մարդու իրավունքներն ու մարդու արժանապատվության հանդեպ հարգանքը»:
Նրա խոսքով՝ կարեւորն այդ արժեքների, այլ ոչ թե պարզապես շահերի շուրջ համախմբումն է: «Արժեքներն ու սկզբունքներն առաջին հերթին այն բաներն են, ինչի մասին պետք է խոսեն Եվրոպան եւ Ամերիկան»,- հավելել է նա:

The European Union and U.S. do not have common position about Russia, president of the EU Council Donald Tusk said after his meeting with Donald Trump.
“Some issues remain open, like climate and trade. And I am not 100 per cent sure that we can say today -we meaning Mr. President Trump and myself- that we have a common opinion about Russia, although when it comes to the conflict in Ukraine, it seems that we were on the same line,” Tusk told reporters.
Tusk said that his main message to President Trump was that what gives our cooperation and friendship its deepest meaning are fundamental Western values, like freedom, human rights and respect for human dignity.
“The greatest task today is the consolidation of the whole free world around those values, and not just interests. Values and principles first - this is what we, Europe and America, should be saying,” he emphasized.