Անշուշտ, մենք ազատ չենք մեր հարեւանության ընտրության հարցում, բայց յուրաքանչյուր պետություն պարտավորություն է կրում՝ հետեւելու համընդհանուր սկզբունքների եւ նորմերի որոշակի ամբողջության: Այս մասին, հունիսի 7-ին, Հռոմում Հռոմում հավատարմագրված դիվանագետների, վերլուծաբանների եւ լրագրողների առջեւ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ իր ելույթում նշել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա իր ելույթում, մասնավորապես, նշել է.
«Հաջորդ տարի լրանում է Ցեղասպանության կանխարգելման եւ պատժի մասին կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակը: Ցավոք, 70 տարի անց էլ աշխարհը պաշտպանված չէ այս չարիքից: Մերձավոր Արեւելքում էթնիկ եւ կրոնական խմբերի դեմ ահաբեկիչների գործողություններն ակնհայտորեն վկայում են կոնվենցիայի արդիականության մասին: Որպես ցեղասպանության սարսափի միջով անցած ժողովուրդ՝ հայերը բարոյական պարտավորություն են զգում՝ աջակցելու մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելմանն ուղղված միջազգային ջանքերին:
2001թ. Երեւանում՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիրում, Նորին Սրբություն Հովհաննես Պողոս 2-րդ Պապը նահատակների համար իր աղոթքում ընդգծեց, որ 1915թ. Նորին Սրբություն Բենեդիկտոս 15-րդ Պապը վճռականորեն հանդես է եկել հայ ազգի ոչնչացման դեմ: Հարյուր տարի անց Վատիկանում՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման պատարագի ընթացքում Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապը նշեց. «Քողարկել կամ ժխտել չարիքը նշանակում է արնաքամ անել վերքը առանց վիրակապելու»:
Անշուշտ, մենք ազատ չենք մեր հարեւանության ընտրության հարցում, բայց յուրաքանչյուր պետություն պարտավորություն է կրում՝ հետեւելու համընդհանուր սկզբունքների եւ նորմերի որոշակի ամբողջության: Հայաստանը լիովին հանձնառու է նպաստելու միջազգային խաղաղությանը, բարիդրացիական հարաբերություններին, հավասարության, գործընկերության եւ համագործակցության սկզբունքներով առաջնորդվող աշխարհի ձեւավորմանը՝ զերծ բաժանարար գծերից եւ հակամարտություններից»:

Certainly, we are not free to choose our neighborhood, but each state has an obligation to follow certain set of universal principles and norms.
Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian stated the aforesaid on Wednesday, during his lecture on Armenia’s foreign policy, and which he delivered before diplomats, analysts, and journalists in Rome.
In his speech, he noted, in particular:
“Next year marks the 70th anniversary of the adoption of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide. 70 years passed, unfortunately, the world is not immune from this evil. The actions of terrorists against ethnic and religious groups in the Middle East vividly indicate the relevance of the Convention. As a nation that passed through the horrors of the Genocide, Armenians feel moral obligation in contributing to the international efforts for preventing crimes against humanity. […]
In 2001, at the Memorial of the Victims of the Armenian Genocide in Yerevan, His Holiness John Paul II during his prayer for those who perished stressed that in 1915 His Holiness Pope Benedict XV vehemently protested against the annihilation of the Armenian nation. One hundred years later, during the Armenian Genocide commemoration mass in Vatican, His Holiness Pope Francis said: "Concealing or denying evil is like allowing a wound to keep bleeding without bandaging it".
Certainly, we are not free to choose our neighborhood, but each and every state has an obligation to follow certain set of universal principles and norms. Armenia is fully committed to contributing to international peace, good-neighborly relations, formation of a world free of dividing lines and conflicts, and guided by the principles of equality, partnership and cooperation.”