Մեր մեծանուն հայագետների բոլոր սխրանքները, որոնք իրականացվել են քաղաքական կոնյուկտուրայի պատճառով, վերջին հաշվով շրջվում են հայագիտության ու հայերի դեմ։ Այս մասին հունիսի 15-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Տիգրանակերտի հնագիտական գիտարշավի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանը, խոսելով Աղվանյան թագավորության, Աղվանյան եկեղեցու առաջացման պատմության ու այդ թեմայի շուրջ ադրբեջանական կողմի շահարկումների մասին։
Նա հավելել է, որ այն, որ այսօր ադրբեջանցիները հայ գիտնականների թողտվության հետեւանքով են այդքան ակտիվ քարոզում են այն գաղափարը, որ աղվանները (կովկասցի ալբանացիները) ադրբեջանցիների նախնիներն են եղել։
Նա երկու օրինակ է բերել։ Մասնավորապես Հովսեփ Օրբելին իր վաղ աշխատություններում գրում է այն մասին, որ Արցախը բնիկ հայկական հող է, իսկ 1935-ին, արդեն լինելով Էրմիտաժի տնօրեն, խորհրդային քարոզչության ճնշման տակ, հավաստիացնում էր, որ Արցախի տարածքում ապրել են աղվաններ, իսկ հայերը այստեղ եկվոր են, ու նրանք ասիմիլացրել են աղվաններին։ «Այսօր ասրբբեջանցիները դա օգտագործում են մեր դեմ»,- նշել է նա։
Երկրորդ դասական օրինակը, Համլետ Պետրոսյանի խոսքով, Ասատուր Մնացականյանն է, որը 60-ականներին հավաստիացնում էր, որ աղվանյան գիր ու գրականոթյուն գոյություն չունի։ Բայց մենք գիտենք, որ Մեսրոպ Մաշտոցն է ստեղծել աղվանյան այբուբենը։ «Հայերը բարիդրացիական հարաբերություններ են ունեցել աղվանների հետ, սովորեցրել են նրանց, գիր տվել, քրիստոնեություն տարածել։ Բայց դատելով ինչ-որ անհասկանալի հայագիտական գաղափարներից , այդ բոլոր տվյալների վրա խաչ է քաշվել, մինչեւ 90-ականներին Եգիպտոսում Սուրբ Կատերինայի եկեղեցում պատահաբար հայտնաբերվել են աղվանյան ձեռագրեր։ Այսօր ամբողջ աշխարհը գիտի, որ աղվանյան գիր եղել է, վրացիները այսօր դարձել են են աղվանագիտության մասնագետներ։ Ընդ որում վրացի գիտնականները հետազոտում են աղվանյան աղբյուրները, որոնք պահվում են մեր Մատենադարանում։ Իսկ Հայաստանում նույնիսկ աղվաներենի մասնագետ չկա», - նշել է գիտնականը։
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին, թե ովքեր են իրականում եղել աղվանները ու ինչ մշակութային ժառանգություն են թողել՝ Համլետ Պետրոսյանը նշել է, որ աղվաններ կոչվող միասնական էթնոս չի եղել ։ Եղել է թագավարություն, որտեղ ապրել են տարբեր ցեղախմբեր։ Բայց եղել է գիր, որը ստեղծել է Մեսրոպ Մաշտոցը այց ցեղերից մեկի համար։
Գիտնականի խոսքով, պատմական հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ աղվանների մի մասը վրացիներին են ձուլվել, մյուս մասը՝ հայերին։ Այսօր ապրող ժողովուրդներից նրանց ուղիղ սերունդները ուդիներն են։

YEREVAN. - All the feats performed by our great Armeniologists due to the political situation eventually turn against the Armenian studies and Armenians.
Head of the Tigranakert archaeological expedition, Hamlet Petrosyan, stated the aforementioned at a press-conference on Friday, referring to the history of the emergence of Aghvan Kingdom, Aghvan church and speculations of the Azerbaijani side on this topic.
He added that it is due to the connivance of the Armenian scientists that the Azeris currently propagate the idea that the Aghvans (Caucasian Albanians) were the ancestors of the Azeris.
In this context, he pointed out to two examples. In particular, in his early works, Hovsep Orbeli writes that Artsakh is an indigently Armenian land. In 1935, being already the director of Hermitage, he claims—under the pressure of the Soviet propaganda—that Aghvans lived in the territory of Artsakh, the Armenians being foreigners there, who thus assimilated with the Aghvans. “Now the Azeris use that against us,” he noted.
According to Hamlet Petrosyan, the second classic example is Asatur Mnatsakanyan, who in the 60s claimed that there was no Aghvani writing system and literature.
But we know that Mesrop Mashtots created the Aghvani alphabet. “Armenians were in good neighborly relations with Aghvanis: they taught them, gave them a writing system and disseminated Christianity. But stemming from certain unclear Armeniological ideas, all these data were considered as a hopeless case, until Aghvani manuscripts were accidentally discovered in the Church of St. Catherine in the 90s. Now the entire world knows that the Aghvani writing system did exist. The Georgians have currently become famous specialists of Aghvani studies. In fact, the Georgian scientists are studying the Aghvani sources, which are kept at our Matenadaran [Institute of Ancient Manuscripts], while there is no specialist of Afghani language in Armenia,” the scientist noted.
Responding to the question of journalists as to who Aghvanis in reality were and what cultural heritage they left, Petrosyan noted that there was no such single ethnicity as Aghvanis: There was a kingdom, where different tribes lived. But there was also a writing system, which Mesrop Mashtots created for one of those tribes.
According to the scientist, the historical research shows that part of the Aghvanis have assimilated with Georgians, while the other part—with Armenians. Udins are the direct successors of the Aghvanis.