Ես քաղաքացի եմ, փրկիչ չեմ, բոլորս պետք է պատրաստ լինենք պաշտպանել մեր իրավունքները։ Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 25-ին, «Ժառանգություն» կուսակցության համագումարում, լրագրողների հետ զրույցում նշել է կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը։
Անդրադառնալով համագումարի հռչակագրին, որտեղ խոսվում է նաեւ թավշյա հեղափոխության մասին, նա նշեց. «Ես դա մեկնաբանում եմ որպես սահմանադրական հեղափոխություն, այսինքն այն հեղափոխությունը, որը տակավին Հայաստանում չի եղել, այն, որ պետք է ժողովրդի ճնշմամբ իրացնի սահմանադրությունը, քանի որ ընտրական գործընթացներով կամ չընտրական գործընթացներով այդ հարցը չի լուծվում։ Դրա համար ես համարում եմ, որ այդ զեյրույթը ենթադրում է հասարակության ակտիվ մասնակցություն»։
Հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ դա տեղի ունենա 2018-ի ապրիլին, երբ Սերժ Սարգսյանը որոշելու է՝ մնում է իշխանության, թե ոչ, Րաֆֆի հովհաննիսյանը պատասխանեց. «Կարծում եմ՝ այո, կարող է առաջին հերթին ուղղված լինի 2018-ի ապրիլին։ Ես ասել եմ, որ չեմ կարող մտնել այդ մարդու մտքի մեջ, որովհետեւ նա ահագին փոխվել է։ Նա եղել է ազատամարտիկ, կանգնել է մեր հերոսական տղաների կողքին, մատակարարել է, նաեւ հպարտանալու առիթ ունեցել է, բայց ինչ է փոխվել այդ մարդու մեջ, ես չգիտեմ, որ հիմա դիմել է ընտրակեղծարարության։ Ցավոք, եթե նա դարձ չունենա դեպի իր անցյալը, դեպի իրական ծառայություն, եթե այսպես շարունակի, ես կասկած չունեմ, որ ինքը հենվելով կեղծված հանրաքվեի ու կեղծված ընտրությունների վրա, այս կամ այն պաշտոնով ուզենա երկարաձգել իր իշխանությունը։ Հետեւաբար, այս քաղաքական պայքարի հանգրվաններից մեկը, ինչին պետք է նախապատրաստվենք, համագործակցենք, գտնենք բանաձեւեր, նաեւ 2018-ի ապրիլի հանգրվանին է վերաբերում»։
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հավանական է համարում տարբեր փուլերում մարդկանց փողոց անելու տարբերակը. «Դատարկ բան չեմ ուզում ասել, բայց այն, որ ՀՀ քաղաքացին պետք է հասկանա, որ այո, հերթական անգամ պարտվեցինք, բայց այդ անհաջողությունը պետք է հաղթահարենք։ Իսկ հաղթահարելու համար ոչ թե պետք է գնալ երկրից, այլ մնալ ու պայքարել։ Մենք սովոր ենք մեր բոլորի ցանկության համապատասխան մի քանի օր, մի քանի գիշեր պայքարել, որ վերջապես ունենանք մեր ուզած հանրապետությունը, ոչ թե կուսակցապետություն, կամ, ներողություն արտահայտությանս, սերժապետություն, ուրեմն ժողովուրդը կկարողանա կանգնել եւ ունենալ դա։ Բայց մեր շատ ուզելը նաեւ պետք է քաղաքացիական պայքարով օժտվի։ Ես պատրաստ եմ մասնակցել, ես քաղաքացի եմ, փրկիչ չեմ, բոլորս պետք է պատրաստ լինենք պաշտպանել մեր իրավունքները»։
Նրա խոսքով, 2018-ի ապրիլը իշխանազավթման հերթական փուլ է լինելու. «Հետեւաբար, դրանից բխում է, որ քաղաքացիական նոր ալիքի բարձրացման հնարավորություն է»։

YEREVAN. - I am a citizen not a savior; we should all be ready to defend our rights, leader of Heritage Party Raffi Hovannissian told journalists at the 11th Congress of Heritage Party held on Sunday.
Referring to the congress declaration, which also mentions а velvet revolution, he said: “I interpret it as a constitutional revolution: that is a revolution which has not yet taken place in Armenia but which should implement the Constitution, since that issue is not solved by electoral or non-electoral processes. That is why I consider that that term implies active public participation.”
Asked whether this might take place in April 2018, when Serzh Sargsyan is to decide whether to stay in power or not, Hovannisian said: “I think, yes, it may first and foremost take place in April 2018. I said that I can’t understand that man, since he has changed a lot. He used to be a freedom fighter, who stood by our guys and also had an occasion to be proud of, but I don’t know what changed in that man, making him engage in electoral fraud now. Unfortunately, if he doesn’t return to his past and real service, if this continues, I have no doubt that based on rigged referendum and elections, he will wish to extend his power.՞
Hovannisian considered possible the option of taking people to the streets in different stages.  “The Armenian citizen should understand that we lost again but should overcome that misfortune. And in order to overcome it, one should not leave the country but stay and struggle. […] But our great wish should be backed by civil struggle,” he added.
The party leader also noted that April 2017 will be the subsequent stage of conquering power. “Therefore, it is an opportunity of raising new civil wave,”he concluded.