Հուլիսի սկզբից ԱՄՆ դեսպանատունը սկսում է երկշաբաթյա շրջագայություն՝ ի ցույց դնելու Հայաստանի ժողովրդի հետ ԱՄՆ-ի կապը եւ Հայաստանի ու Միացյալ Նահանգների տեւական գործընկերության ու ընդհանուր շահերի բազմաթիվ ոլորտներն ու ուղղությունները:
Այս առնչությամբ, ԱՄՆ դեսպանատան տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է.
«Ամերիկյան շրջագայությունը» մեր երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման ու անկեղծ բարեկամության 25-ամյա հոբելյանի առիթով տարվա ընթացքում անցկացվող միջոցառումների շարքում առանցքային ու  առանձնահատուկ տեղ է գրավում:
Հունիսի 28-ին դեսպան Միլսը ԱՄՆ դեսպանատանը կազմակերպված ընդունելության եւ համերգի ընթացքում ազդարարեց այս տարվա «Ամերիկյան շրջագայության» մեկնարկի մասին:  «Արդեն երկրորդ անգամ է, որ ԱՄՆ դեսպանությունն  իրականացնում է նման նախաձեռնություն: Առաջինը 2015թ. էր, հաճելի էր անցնել ողջ Հայաստանով ու կապեր հաստատել մարդկանց հետ, եւ մենք որոշեցինք, որ նախաձեռնությունը պետք է շարունակվի: Հուլիսի 1-ին Գաֆէսճեան քանդակների պարտեզի բացօթյա համերգով մենք Երեւանից կմեկնարկենք մեր երկշաբաթյա շրջագայությունը, որի ընթացքում նախատեսվում է 8 կանգառ:  Հաջորդիվ կլինենք Գյումրիում, Վանաձորում, Իջեւանում, Մեղրիում, Կապանում, Գորիսում եւ Սիսիանում», - ասաց դեսպան Միլսը:
«Ամերիկյան շրջագայության» առանցքային բաղադրիչներից մեկը մարզային քաղաքներում ներկայացվող բազմազան մշակութային ծրագիրն է՝ ջազ համերգներով, ամերիկյան ֆիլմերի ցուցադրմամբ, գրքերի ընթերցանությամբ:  Հայաստանի պետական ջազ նվագախմբի եւ վերջինիս գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Հյուսնունցի հետ գործակցության շնորհիվ մենք մեր բոլոր կանգառներում կներկայացնենք ջազի համերգային երեկոներ, ինչպես նաեւ վարպետության դասեր երաժշտությամբ հետաքրքրվողների համար: Որոշ համերգներում հանդես կգա նաեւ ԱՄՆ դեսպանության հրավերով Հայաստան ժամանած ամերիկացի շնորհաշատ ջազ երաժիշտ Մայքլ Մեյոն: Ֆիլմերի ցուցադրումները կկազմակերպվեն Մելիք Կարապետյանի եւ «Ֆորում  թատրոն» ՀԿ-ի կողմից, եւ բոլոր յոթ կանգառներում կներկայացվեն 2017թ. ԱՄՆ դեսպանության ամերիկյան ֆիլմերի ցուցաշար-փառատոնում ներկայացված լավագույն ու ամենասիրված գեղարվեստական ֆիլմերից: Երբ այս տարի ավելի վաղ՝ փառատոնի օրերին դրանք ցուցադրվում էին Երեւանում, դահլիճները լեփ լեցուն էին:
Շրջագայության ընթացքում մենք նաեւ կդիտարկենք ծրագրերն ու աշխատանքները, որ 1992թ. ի վեր իրականացվել են ԱՄՆ ՄԶԳ-ի, Խաղաղության կորպուսի եւ ԱՄՆ դեսպանության կողմից, կհանդիպենք մարդկանց, ովքեր գործակցել են մեզ հետ: «Մենք կնշենք նրանց ձեռքբերումները, այն իրական դրական տեղաշարժերը, որ տեղ են գտել  են Հայաստանի բազմաթիվ քաղաքացիների կյանքում, այն առաջխաղացումը, որ արձանագրվել է բարեկեցիկ ու ժողովրդավար Հայաստան կերտելու մեր ընդհանուր նպատակի կենսագործման ճանապարհին: Մենք նշում ենք այդ ամենը՝ հետադարձ հայացք նետելով մեր 25-ամյա հաջողված գործընկերությանը, բայց մեր հայացքն ուղղված է դեպի ապագա: Մեր համագործակցությունն ու անկեղծ բարեկամությունն ամուր է ու անշեղ: Մեր շրջագայությամբ մենք  ուզում ենք ի ցույց դնել մեր գործընկերությունը, այն կապերը, որ կան մեր մեջ ու միավորում են մեզ», - ընդգծեց դեսպան Միլսը:
Ջազ համերգներին, ֆիլմերի ցուցադրումներին եւ «Ամերիկյան շրջագայության» ընթացքում կազմակերպվող մյուս միջոցառումներին հանրության մուտքն ազատ է: «Ամերիկյան շրջագայության» միջոցառումների ամբողջական ծրագրին  ու ամենօրյա զարգացումներին ծանոթանալու համար հետեւեք մեզ ֆեյսբուքյան եւ թվիթերյան հարթակներում:

YEREVAN. – The U.S. Embassy in Yerevan is hitting the road for two weeks in July to connect with Armenians across the country and to showcase the many areas of enduring partnership and shared interests between Armenia and the United States.  The “America on the Road” tour is the centerpiece of our year-long commemoration of the 25th anniversary of diplomatic relations and of sincere friendship between our two countries.
The embassy has issued the respective statement below:
On June 28, U.S. Ambassador to Armenia Richard M. Mills, Jr. announced the launch of this year’s “America on the Road” tour with a reception and concert at the U.S. Embassy in Yerevan. “This is our second ‘America on the Road’ program. We had such a great time connecting with people across Armenia in 2015 that we decided to do it again. We will launch our two-week, eight-city tour on July 1, with a free, open-air concert at the Cafesjian Sculpture Garden here in Yerevan. We will then visit Gyumri, Vanadzor, Ijevan, Meghri, Kapan, Goris, and Sisian,” said Ambassador Mills.
One of the cornerstones of the “America on the Road” tour is a varied cultural program with jazz concerts, American film screenings, and book readings in all the regional cities and towns. The U.S. Embassy has partnered with the Armenian State Jazz Band, under the artistic direction of Armen Hyusnunts, to offer an evening performance in each location, as well as master classes with local music students. Some of the concerts will feature Michael Mayo, an acclaimed American jazz musician brought to Armenia by the Embassy. The film screenings, organized by Melik Karapetyan and the Forum Theater NGO, bring some of the best and most popular of the feature films from the Embassy’s 2017 American Film Showcase to audiences in all seven of the regional cities.  When shown in Yerevan earlier this year, these films were welcomed with packed theaters.
While on the road, the U.S. Embassy will also showcase programs, sites, and individuals who have partnered with USAID, Peace Corps, and the Embassy since 1992. Ambassador Mills emphasized that “we will celebrate their achievements and the very real difference they made in the lives of countless Armenians, in support of our shared goal of a prosperous and democratic Armenia. As we do so, we will not only be looking back on the last 25 years of successful partnership, but also looking ahead to the future. The cooperation and sincere friendship between our two nations is strong and enduring. We want to showcase that partnership, and the ties that unite us, during this year’s tour.”
Our “America on the Road” jazz concerts, film screenings, and other visits and events are all free and open to the public. For the link to the full “America on the Road” schedule and day-by-day updates, please follow us on Facebook and Twitter.